Československé albatrosy v akci. Útočí na Gruzínce

bh
9. 8. 2008 18:10
Z albatrosů jsou v Gruzii bitevníky
Aero L-39 Albatros
Aero L-39 Albatros | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tbilisi - Do bojů mezi gruzínskou armádou a separatistickými silami v Abcházii se zapojily také zřejmě nejrozšířenější cvičné stroje na světě, letouny L-39 Albatros československé výroby.

Jak uvedl server gazeta.ru, legendární albatrosy přestavěné na lehké bitevníky útočily na gruzínské pozice v Kodorské soutěsce, strategickém místě v nejzápadnějším cípu Gruzie.

Abcházské jednotky se pokoušely o likvidaci gruzínských opěrných bodů. Kodorská soutěska leží na hranicích Abcházie v silně zalesněném prostoru, kde žije kolem čtyř tisíc příslušníků místního horského kmene.

Část úzké silnice lemující řeku Kodori je zaminována ještě z války v letech 1992-93.

"Abcházie doposud předkládala různé kompromisní varianty řešení sporu. Ale barbarské počínání Gruzie v posledních dnech nám dalo právo jednat v souladu se situací," řekl agentuře Interfaks ministr zahraničí neuznané Abcházie Sergej Šamba.

Jak se československá letadla z produkce Aero Vodochody, která na podzim oslaví čtyřicátiny, do Abcházie dostala, není jasné. Podle ruského listu Kommersant jde o stroje, které se kdysi používaly v době první čečenské války.

Foto: Aktuálně.cz

Ještě před rokem 1994, kdy Abcházie a Gruzie uzavřely příměří, pak některé albatrosy přelétly do Suchumi. Zbytek čečenských L-39 byl zlikvidován při bojích o letiště v Grozném.

Abcházie se 160 tisíci obyvatel je od roku 1992 de facto samostatná, její nezávislost na Gruzii ale nikdo neuznává. Disponuje nicméně i vlastními zbraněmi, povětšinou sovětské výroby. 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy