Československé albatrosy v akci. Útočí na Gruzínce

bh
9. 8. 2008 18:10
Z albatrosů jsou v Gruzii bitevníky
Aero L-39 Albatros
Aero L-39 Albatros | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tbilisi - Do bojů mezi gruzínskou armádou a separatistickými silami v Abcházii se zapojily také zřejmě nejrozšířenější cvičné stroje na světě, letouny L-39 Albatros československé výroby.

Jak uvedl server gazeta.ru, legendární albatrosy přestavěné na lehké bitevníky útočily na gruzínské pozice v Kodorské soutěsce, strategickém místě v nejzápadnějším cípu Gruzie.

Abcházské jednotky se pokoušely o likvidaci gruzínských opěrných bodů. Kodorská soutěska leží na hranicích Abcházie v silně zalesněném prostoru, kde žije kolem čtyř tisíc příslušníků místního horského kmene.

Část úzké silnice lemující řeku Kodori je zaminována ještě z války v letech 1992-93.

"Abcházie doposud předkládala různé kompromisní varianty řešení sporu. Ale barbarské počínání Gruzie v posledních dnech nám dalo právo jednat v souladu se situací," řekl agentuře Interfaks ministr zahraničí neuznané Abcházie Sergej Šamba.

Jak se československá letadla z produkce Aero Vodochody, která na podzim oslaví čtyřicátiny, do Abcházie dostala, není jasné. Podle ruského listu Kommersant jde o stroje, které se kdysi používaly v době první čečenské války.

Foto: Aktuálně.cz

Ještě před rokem 1994, kdy Abcházie a Gruzie uzavřely příměří, pak některé albatrosy přelétly do Suchumi. Zbytek čečenských L-39 byl zlikvidován při bojích o letiště v Grozném.

Abcházie se 160 tisíci obyvatel je od roku 1992 de facto samostatná, její nezávislost na Gruzii ale nikdo neuznává. Disponuje nicméně i vlastními zbraněmi, povětšinou sovětské výroby. 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy korun

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Olympiáda v Tokiu bude s fanoušky, do hledišť může až 10 000 Japonců

Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát procent kapacity, přičemž maximem bude návštěva 10.000 lidí. Dnes to oznámili pořadatelé olympiády, která začne 23. července.

Při největší sportovní akci budou po dohodě organizátorů s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) stejná pravidla, jaká v Japonsku platí ode dneška po skončení nouzového stavu kvůli další vlně koronaviru. Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

Sportovci se tak nemusejí obávat prázdných stadionů, které při vyšších počtech nově nakažených v Japonsku hrozily. Kvůli pokračující pandemii, která si loni vynutila odložení OH, nesmějí na hry fanoušci ze zahraničí.

Další zprávy