Bratislava - Třídy s dětmi tmavé pleti v prvním patře, pro bílé žáky v přízemí. Školní dvůr rovněž rozdělený na dvě části a v jídelně dobré, uvařené jídlo pro jednu skupinu žáků a jen "suchá strava" pro tu druhou.
Vypadá to jako výjev z dokumentu o Jihoafrické republice v dobách apartheidu nebo o Spojených státech první poloviny 20. století. Jenže ještě takto donedávna fungovala škola ve slovenských Šarišských Michaľanech, napsal slovenský deník SME.
Krajský soud v Prešově školu loni v historicky prvním verdiktu odsoudil za segregaci romských dětí. "Musíme hledat to, co nás spojuje, ne rozděluje," říká nyní nový ředitel školy Jaroslav Valaštiak.
Zkušený pedagog s třicetiletou praxí nastoupil do školy loni v srpnu a už stihl popřehazovat třídy, děti využívají školní dvůr společně a do jídelny nakoupil ke třinácti stolům další, aby se mohli naobědvat všichni žáci.
"Je nejvyšší čas odstartovat proces, který by dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí pomohl. Když pomůžeme jim, pomůžeme i sobě," dodal ředitel. Na ukončení segregace dostala škola čas do konce září.
Téměř dvě třetiny ze 425 žáků základní školy tvoří romské děti. Většina z nich denně dochází z přibližně čtyři kilometry vzdálené osady v Ostrovanech.
V 15 z 24 tříd jsou pouze děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Tyto třídy byly vytvořeny před pár lety. Osm tříd je smíšených, jedna pak jen pro děti bílé pleti. Podle rozsudku musí škola do září "povinně zabezpečit přirozené zařazování dětí do společných tříd tak, aby nebyl narušen pedagogický proces".
Reportáž z romské osady:
Místním radí Američané
Na pozvání amerického velvyslanectví a sdružení eduRoma přijel do Šarišských Michaľan se svými radami i americký profesor Gary Orfield, odborník, který žil kdysi v indiánské rezervaci a věnoval se černošským školám na jihu a hispánským na západě Spojených států. Jakákoliv segregace podle něj ničí společenské vztahy.
"Když se nedokážeme spojit, nezvratně se dostaneme do stádia rozkladu civilizace. Segregace pramení ze strachu, nedůvěry, předsudků. Když tedy chcete změnit věci k lepšímu, musíte se jich zbavit," uvedl Orfield.
Právě sdružení eduRoma nyní ředitelovi, učitelům a žákům pomáhá. S dětmi budou pracovat i dobrovolníci ze slovenských vysokých škol.
"Když před tímto problémem budeme zavírat oči a přecházet ho mlčením, dříve či později se obrátí proti všem," nechal se slyšet Vladimír Rafael ze sdružení eduRoma.