Reportáž z romské osady na Slovensku. Chceme takové v Česku?

Reportáž z romské osady na Slovensku. Chceme takové v Česku?
Nedaleko Tatranské Lomnice, turistického centra Vysokých Tater, se nachází jedna z mnoha opravdu vyloučených lokalit (osada u Velké Lomnice).
Podle odhadů jich u našich východních sousedů existuje přes 700 a žije v nich téměř 200 tisíc lidí.
Příčinou stále rostoucího počtu těchto míst je podle Marka Hojsíka, bývalého ředitele státního Fondu sociálního rozvoje, zcela zanedbaná integrační politika na Slovensku. 
Tedy, vedle historického vývoje...
Romská osada u Velké Lomnice vznikla už v druhé polovině 19. století, ale bydlelo v ní jen pár rodin. Další Romové se potulovali po okolních lesích.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
5. 9. 2012 13:22

Od žhářského útoku na Natálku uplynulo 40 měsíců, od sociálních nepokojů na Šluknovsku jeden rok, doutná spor o vystěhovávání Romů z Přednádražní ulice v Ostravě. Vztah české společnosti k Romům je trvale problematický. V roce 2007 kritizoval Evropský soud pro lidská práva Českou republiku za segregaci Romů a nadměrné umísťování romských dětí do praktických, dříve zvláštních škol. Nedávný průzkum společnosti Člověk v tísni zase prokázal, že soužití s romskou menšinou vnímají mladí lidé v Česku jako nejpalčivější problém. I proto před měsícem vláda rozhodla o zajištění prostředků na další provoz Agentury pro sociální začleňování, která je podle ní nejefektivnějším nástrojem v řešení romské otázky. Jak vypadá opravdový problém, který je důsledkem zcela nefungujícího soužití (a zcela zanedbané integrační politiky), se dá pozorovat v bujících osadách na Slovensku. Jedna taková se nachází kousek od oblíbeného letoviska při Tatranské Lomnici.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy