Reportáž z romské osady na Slovensku. Chceme takové v Česku?

Reportáž z romské osady na Slovensku. Chceme takové v Česku?
Nedaleko Tatranské Lomnice, turistického centra Vysokých Tater, se nachází jedna z mnoha opravdu vyloučených lokalit (osada u Velké Lomnice).
Podle odhadů jich u našich východních sousedů existuje přes 700 a žije v nich téměř 200 tisíc lidí.
Příčinou stále rostoucího počtu těchto míst je podle Marka Hojsíka, bývalého ředitele státního Fondu sociálního rozvoje, zcela zanedbaná integrační politika na Slovensku. 
Tedy, vedle historického vývoje...
Romská osada u Velké Lomnice vznikla už v druhé polovině 19. století, ale bydlelo v ní jen pár rodin. Další Romové se potulovali po okolních lesích.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
5. 9. 2012 13:22

Od žhářského útoku na Natálku uplynulo 40 měsíců, od sociálních nepokojů na Šluknovsku jeden rok, doutná spor o vystěhovávání Romů z Přednádražní ulice v Ostravě. Vztah české společnosti k Romům je trvale problematický. V roce 2007 kritizoval Evropský soud pro lidská práva Českou republiku za segregaci Romů a nadměrné umísťování romských dětí do praktických, dříve zvláštních škol. Nedávný průzkum společnosti Člověk v tísni zase prokázal, že soužití s romskou menšinou vnímají mladí lidé v Česku jako nejpalčivější problém. I proto před měsícem vláda rozhodla o zajištění prostředků na další provoz Agentury pro sociální začleňování, která je podle ní nejefektivnějším nástrojem v řešení romské otázky. Jak vypadá opravdový problém, který je důsledkem zcela nefungujícího soužití (a zcela zanedbané integrační politiky), se dá pozorovat v bujících osadách na Slovensku. Jedna taková se nachází kousek od oblíbeného letoviska při Tatranské Lomnici.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy