Praha/Boston - Republikánské primárky, ze kterých vzejde soupeř Baracka Obamy pro listopadové prezidentské volby, mají za sebou důležitý zlom.
Takzvané volební superúterý, tedy primárky v deseti státech najednou. Hlasovalo se v Georgii, Idahu, Massachusetts, Severní Dakotě, Ohiu, Oklahomě, Tennessee, Vermontu, Virginii a na Aljašce.
V sázce byly hlasy 419 delegátů, celkem je jich k nominaci do prezidentských voleb na srpnovém sjezdu Republikánské strany zapotřebí 1144.
Favorit Mitt Romney učinil důležitý krok k nominaci, a to přesto, že jeho největší favorit Rick Santorum si rovněž připsal úspěchy. Romney podle očekávání zvítězil v Massachusetts, Vermontu, Virgínii i v Idahu. Voliči mu dali přednost i na Aljašce. Nejdůležitějším vítězstvím je ale to v Ohiu, kde svého konzervativního rivala porazil o pouhé procento.
Santorum zvítězil v Oklahomě, Tennessee a Severní Dakotě, Newt Gingrich si připsal jednoznačnou výhru v Georgii.
V součtu nominačních hlasů před superúterým vedl Mitt Romney, měl jich 203. Rick Santorum 92, Newt Gingrich 33 a Ron Paul 25.
Po úterý bude mít Romney více než 325 hlasů a Santorum patrně přes 120.
Průběh superúterý sledujeme v online reportáži.
Událost |
Důležité |
Zajímavost |
08:54 - Je rozhodnuto, hlásí Aljaška, poslední z deseti států. I tamní primárky ovládl Mitt Romney, když mu hlas dalo necelých 33 % voličů. Santorum zaostal o bezmála čtyři procenta.
08:12 - Osmatřicetiletý Samuel Joseph Wurzelbacher, známý spíše jako Instalatér Joe, uspěl v Ohiu v republikánských primárkách do Kongresu, když porazil Samuela Krause. V listopadu tak vyzve současnou demokratickou kongresmanku Marcy Kapturovou.
Wurzelbacherova hvězda zazářila v roce 2008, kdy se Baracka Obamy (tehdy ještě demokratického kandidáta na prezidenta) ptal, zda by by jako majitel malé instalatérské firmy zaplatil během jeho vlády vyšší daně.
07:34 - Mitt Romney je nesporným vítězem superúterý, glosuje CNN na Twitteru. Získal většinu států i delegátů. Ani tak to není dost na ukončení boje.
07:15 - Bývalý guvernér Massachusetts průběžně vede i na Aljašce, byť souboj se zdá být vyrovnaný. Po sečtení necelé třetiny hlasů mu patří necelých 33 % hlasů, Santorum zaostává o tři procenta.
07:03 - V Ohiu vedl kampaň i současný demokratický prezident Barack Obama, byť jde de facto o formální krok, jelikož nemá ve straně vyzyvatele. Podle CNN získal víc hlasů než Romney a santorum.
06:46 - Mitt Romney nakonec dotáhl souboj v Ohiu do vítězného konce. Ricka Santoruma porazil o 12 tisíc hlasů poměrem 38:37. Newt Gingrich a Ron Paul výrazně zaostali. Prvně jmenovaný získal necelých 15 % hlasů, druhý jen přes 9 %.
05:55 - Těsný souboj v Ohiu se nakonec vyvíjí v Romneyho prospěch (vede o osm a půl tisíce hlasů) a s tím i celé volební superúterý. Bývalý guvernér státu Massachusetts se dnes přiblížil k tomu, aby se stal republikánským kandidátem v prezidentských volbách, i když primárky ještě budou pokračovat. Šance Santoruma jsou ale po dnešku menší a Gingriche už velmi malé.
05:16 - Romney vítězí v Idahu a ve sčítání odevzdaných hlasů už Santoruma předstihl také v Ohiu.
04:48 - Po sečtení 78 procent hlasů vede Santorum v Ohiu nad Romneyem o pouhá 0,7 procenta. Měl 363 092 hlasů, Romney 360 371. Je jasné, že výsldeke bude mimořádně těsný.
04:00 - Santorum si připíše vítězství a většinu hlasů delegátů také v Severní Dakotě. Po sečtení třetiny hlasů tam jasně vede. V tomto státě je však ve hře pouhých 28 hlasů.
03:26 - Pozor, obrat v Ohiu. Po sečtení čtvrtiny hlasů už vede Santorum s 39 procenty, Romney jich má 36. Ohio je lvemi vlivný stát a jeden z těch, ve kterých se rozhoduje o výsledku prezidentských voleb. Připomeňme, že od roku 1964 se prezidentem nestal nikdo, kdo by neuspěl v primárkách v Ohiu.
Rekapitulace ostatních států: Romney vyhrál ve Virgínii, Massachussetts a Vermontu, Santorum v Oklahomě a Tennessee, Gingrich v Georgii.
02:45 - Po sečtení dvanácti procent hlasů v Ohiu má Romney 39 % a Santorum 37 %. Podle listu Washington Post možná nakonec převáží u republikánů pocit, že je lepší hlasovat pro Romneyho z toho důvodu, že v prezidentských volbách má větší šanci přesvědčit středové a nerozhodnuté voliče než Santorum.
02:11 - Romney podle předpokladů jasně vyhrává v Massachusetts a zřejmě tam získá hlasy všech 38 delegátů. V Tennessee podle prvních odhadů zvítězí Santorum. To je pro něj důležité, protože na výhru v Tennessee a zisk většího počtu delegátů si dělali zálusk i Gingrich a Romney.
Santorum vede i v Oklahomě, tam se ale jeho vítězství očekávalo.
01:50 - Podle tzv. exit pollů několika televizí je zřejmé, že zápas o Ohio bude velmi těsný. Rozdíly mezi Santorumem a Romneyem jsou minimální.
01:30 - Ve Vermontu na severovýchodě USA to vypadá podle prvních výsledků na vítězství Romneye. Má zatím 38 procent, Santorum 25 procent a Ron Paul 27 procent. Výhra Romneyho se zde čekala, ovšem ve Vermontu se rozděluj jen 17 hlasů delegátů.
01:25 - Odhad výsledků v Georgii: 39 % Gingrich, 31 % Santorum, 23 % Romney, 4 % Paul.
01:23 - Deník New York Times si všímá toho, že republikánských primárek se účastní velmi málo mladých voličů. Jen zhruba desetina z těch, kteří hlasují, je mladší třiceti let. Nejvíce je zastoupena věková skupina mezi 45 a 64 lety.
01:16 - Máme po ruce první výsledky. Mitt Romney podle očekávání vyhrál ve Virgínii, získal 62 procent hlasů. První odhady také potvrzují, že Newt Gingrich zvítězil v Georgii. Ve Virgínii je v sázce 46 hlasů delegátů, v Georgii 76.
Bez ohledu na výsledky v dalších státech je tak téměř jisté, že Gingrich z klání neodstoupí a bude pokračovat v kampani.
00:50 - Ve dvou hlasovacích místnostech v Ohiu byly nahlášeny bomby. Policie místnosti uzavřela a volí se v náhradních prostrorách. Žádné nálože ale přivolaní pyrotechnici nenašli.
00:30 - Nezaměstanost v USA momentálně činí 8,3 procent. Ve srovnání se začátkem roky 2010 tak poklesla o 2,3 procenta. Ze států, kde se nyní rozhoduje v primárkách, je vysoká nezaměstnanost v Tennessee. Přes 9,5 procent.
(Online pokračuje pod mapou).
00:24 - V posledních čtyřiceti letech byla v prezidentských volbách úspěšnější Republikánská strana. Její kandidáti vyhráli šestkrát (Richard Nixon v roce 1972, Ronald Reagan v letech 1980 a 1984, George Bush v roce 1988 a George W. Bush v letech 2000 a 2004).
Demokraté zvítězili čtyřikrát (James Carter v roce 1976, Bill Clinton v letech 1992 a 1996 a naposledy Barack Obama v roce 2000).
Středa 00:09 - Průzkumy v Ohiu se značně rozcházely. Průzkum Quinnipac University přisoudil Romneymu 34 procent hlasů, Santorumovi 31 procent. Naopak Suffolk University uvedla 37 procent pro Santoruma a 33 procent pro Romneyho.
Jedno je jasné: Pokud Santorum v Ohiu nezvítězí, jeho šance získat konečnou nominaci pro prezidentské volby už budou minimální. Romney by byl i přes porážku dál ve hře.
22:42 - "Hodnoty, které vyznává Santorum, jsou mi bližší, Jsou více konzervativní. Romey je příliš liberální a není upřímný. Opravdu nevím, co si vlastně doopravdy myslí, jaké názory zastává," řekla zpravodaji agentury Reuters šestatřicetiletá Katherine Frenzová z Hilliardu v Ohiu.
Santorum je hluboce věřící katolík. Je ostře proti potratům a sňatkům homosexuálů. Antikoncepce podle něj podporuje promiskuitu. Velmi ctil bývalého prezidenta George W. Bushe.
22:02 - Barack Obama utnul ve svém úterním projevu spekulace o možném americkém úderu na Sýrii, kde jednotky věrné prezidentu Bašáru Asadovi masakrují civilní obyvatelstvo a ostřelují obytně čtvrti měst, kde je silná opozice proti režimu.
"Představa, že v Sýrii existují jednoduchá řešení, je chybou," řekl s tím, že situace je na rozdíl od loňského zásahu vůči Libyi složitá. Spojené státy proto podle něj dál hodlají pokračovat ve snaze o mezinárodní tlak na syrský režim a o zvýšení jeho mezinárodní izolace. Pokud Obamovi protivníci požadují válku, měli by ji obhájit před veřejností, řekl šéf Bílého domu.
K náletům na pozice syrské armády vyzval v neděli republikánský senátor John McCain, který v roce 2008 prohrál v prezidentských volbách s Obamou.
21:33 - Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich odmítá výzvy, aby z kampaně odstoupil. Pokud vyhraje v Georgii a také v Tennessee nebo Oklahomě, určitě to neudělá. Přestože konzervativní republikáni si stěžují, že se Gingrich a Santorum navzájem obírají o hlasy, poněvadž zasahují podobnou voličskou skupinu.
O peníze Gingrich nouzi nemá, k jeho sponzorům patří například majitel sítě heren a kasín z Las Vegas Sheldon Adelson. Santorum má na kampaň méně peněz než Romney nebo Gingrich.
21:26 - Mitt Romney v posledních dnech uspořádal několik mítinků v Ohiu. Sliboval, že zajistí růst americké ekonomiky. Jeho slogan zní "Více pracovních míst, méně dluhů, štíhlejší vláda." Ohio patří k nejvíce průmyslovým americkým státům, také díky automobilkám. Nyní se Ohiu ekonomicky příliš nedaří.
21:17 - Zajímavá je situace ve Virgínii. Gingrich a Santorum nesplnili všechny náležitosti kandidatury, takže se tam o hlasy ucházejí jen Romney a Paul. Virgínie je tradičně republikánský stát, ale při posledních prezidentských volbách tam Obama zvítězil jako první demokrat po 44 letech.
21:12 - V Tennesse a Oklahomě se očekává velký boj. Jde o konzervativní státy, tradičně tíhnoucí k republikánům (ačkoliv z Tennessee je například i bývalý viceprezident a demokrat Albert Gore). Podle průzkumů tam mohou vyhrát všichni tři hlavní kandidáty. Romney, Santorum i Gingrich. V Oklahomě má velké šance Santorum.
20:55 - Všichni republikánští kandidáti s výjimkou Rona Paula vyčítají Obamovi, že je příliš "měkký" na Írán a pokud budou zvoleni, za žádnou cenu nedopustí, aby Írán vlastnil atomovou bombu. Například Gingrich by zvážil bombardování íránských ropných rafinérií.
I Obama ale v posledním týdnu přitvrdil a prohlásil, že úder na íránská jaderná zařízení nevylučuje. Zatím však prý dává přednost diplomacii a sankcím.
Zahraniční politika ovšem obvykle o výsledku voleb nerozhoduje. A po angažmá v Afghánistánu, Iráku a Libyi nyní ve Spojených státech nepanuje shoda v tom, že by země zase měla jít do války.
20:39 - Letošní primárky jsou na republikánské zvyklosti, kdy byl kandidát strany na prezidenta znám velmi brzo, bez jasného favorita. Strana doplácí na své rozhodnutí, kdy chtěla své kandidáty prověřit v delším časovém období.
Nyní ale se stále větší nechutí sleduje upachtěný boj mezi uchazeči o nominaci, kteří podle mnoha komentátorů představují spíše "B tým" a vzájemnými útoky nahrávají demokratům.
Republikáni proto podle průzkumů stále více touží po tom, aby vyčerpávající souboj o nominaci na prezidenta skončil a strana se mohla sjednotit k tomu, aby byl Obama v listopadu poražen.
20:27 - Největší pozornost se soustředí během superúterý na Ohio. Podle posledních průzkumů zde bude souboj mezi Santorumem a Romneym velmi vyrovnaný.
Roli tu hraje také historie. Od roku 1964 vyhrál prezidentské volby vždy ten, kdo zároveň uspěl v primárkách v Ohiu. Pokud Rick Santorum v Ohiu neuspěje, zřejmě skončí jeho naděje na konečnou nominaci.
Totéž platí pro Newta Gingriche, pokud nevyhraje v jeho rodné Georgii. Podle průzkumů je tam však favoritem. Romney téměř jistě vyhraje v Massachusetts, kde byl dříve guvernérem.
20:21 - Všichni kandidáti se v posledních projevech soustředili hlavně na ekonomiku. Ohio je stát, který v poslední době prochází krizí. "Barack Obama z nás dělá sociální stát evropského typu, kde si lidé myslí, že mají nárok na vše, co mají i jejich sousedi," uvedl Romney.
Santorum prohlásil, že bude prosazovat méně státních zásahů do ekonomiky a snížení daní. Gingrich sliboval, že se postará o nižší ceny benzínu.
19:52 - O to, kdo z republikánů vyzve na souboj Baracka Obamu v prezidentských volbách 6. listopadu, rozhodne stranický sjezd v srpnu. Dosavadní průzkumy naznačují, že nikdo z republikánů to proti stávajícímu prezidentovi nebude mít jednoduché, i když zřejmě nejvíce šancí Obamu porazit a usednout v Bílém domě jako hlava států má ze stávající čtveřice Mitt Romney.
19:49 - V západněji položených státech už primárky začaly. Volí se už v Ohiu, Vermontu, Virgínii i Georgii. Jako poslední přijdou na řadu Idaho, Severní Dakota a samozřejmě Aljaška.