Americký sen Instalatéra Joea pokračuje. Píše paměti

Blahoslav Hruška
20. 11. 2008 20:30
Muž, jehož proslavila jediná minuta s Obamou, je opět na scéně
Samuel J. Wurzelbacher, aka Instaltér Joe.
Samuel J. Wurzelbacher, aka Instaltér Joe. | Foto: Reuters

Holland (Ohio) - Americký sen může mít různé podoby. Třeba když hrajete se svým synkem před domem fotbal a dá se s vámi do řeči muž, z něhož se později stane americký prezident.

Přesně to se 12. října přihodilo Samuelu Josephu Wurzelbacherovi, známému spíše jako Instalatér Joe.

Jeho kratičký rozhovor s Barackem Obamou, v němž se tehdy demokratického kandidáta na post prezidenta ptal, jestli by jako majitel malé instalatérské firmy zaplatil za Obamovy administrativy vyšší daně, se totiž stal jedním z leitmotivů kampaně.

Instalatéra Joea si Obama i McCain vybrali jako maskota americké střední třídy, tedy vrstvy zaměstnanců a drobných podnikatelů, která byla pro oba kandidáty klíčová. Jak se bude mít Joe, podívejte se na Joea, co by na to asi řekl Joe - takové věty zazněly v kampani snad stokrát.

Sám Wurzelbacher, který v závěru kampaně osobně podpořil Johna McCaina, se od té doby činí. Nejen, že ho příznivci chtějí prosadit jako kandidáta pro volby do Sněmovny reprezentantů v roce 2010, ale Joe se chystá napsat o své nezamýšlené kariéře knihu.

Joe mluví s Obamou. Kratičký rozhovor mu zajistil místo v kampani.
Joe mluví s Obamou. Kratičký rozhovor mu zajistil místo v kampani. | Foto: Reuters

Jeho vzpomínky vydá neznámé nakladatelství PearlGate Publishing, které má na kontě prozatím jedinou knihu - shodou okolností od autora, který má Joeovi s psaním pomáhat.

"Každý po mně chtěl, abych napsal knihu. V očích jim svítily dolary - 101 věcí, které Instalatér Joe zná a takové hlouposti. Sorry, tohle nechci," řekl Joe v televizi Fox News s tím, že raději podpoří začínající podnik.

"Nic z toho nevytřískám a až si lidé tu knížku přečtou, tak poznají, že jsem nic nevydělal," prozradil muž, kterého proslavilo jediné krátké setkání s Obamou. "Alespoň doufám," dodal.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy