Simona Fendrychová
23. 12. 2018 17:06
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou novináři "nepřátelé lidu". Český prezident zase v květnu při návštěvě Moskvy se svým protějškem Vladimirem Putinem vtipkoval o tom, že novináři by se měli likvidovat. Ze zprávy newyorského Výboru na ochranu novinářů vyplývají varovná čísla - násilnou smrtí jich letos ve světě zemřelo celkem 53, což je téměř dvakrát více než loni. Zavraždění, uvěznění nebo jinak perzekvovaní novináři se letos stali osobností časopisu Time, který je označil za "strážce".
Džamál Chášukdží
Saúdskoarabský novinář žil v exilu ve Spojených státech, kde přispíval do prestižního deníku Washington Post. Kritizoval saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána i přísnou formu islámu, kterou Rijád vyznává.
Zavraždili ho 2. října na půdě konzulátu Saúdské Arábie v tureckém Istanbulu, kam si šel vyřídit dokumenty potřebné ke svatbě se svou tureckou snoubenkou. Podle Turecka ho zabila skupina mužů ze Saúdské Arábie včetně bývalých členů tajných služeb, armády i ochranky korunního prince.
Podle zvukové nahrávky z místa činu, kterou má k dispozici Turecko, ho útočníci uškrtili a jeho tělo pak rozřezali na kousky. Rijád nakonec přiznal, že Chášukdží na konzulátu opravdu zemřel, odmítá ale podezřelé viníky vydat do Turecka.
Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) s "velkou jistotou" oznámila, že za vraždou stál právě Muhammad bin Salmán. Ministr zahraničí Mike Pompeo později zprávu tajné služby zpochybnil.