Berlín - Stále více rodičů v Německu bere své děti na dovolenou ještě před tím, než jim ve škole začnou prázdniny. Vyhnou se tak zácpám a získají levnější letenky než v letní "špičce".
Jenže ve výsledku až tolik neušetří - na letišti je čekají nemalé pokuty.
Během pasové kontroly tu německá policie zjišťuje, jestli děti ve školním věku neměly v tu dobu ještě sedět v lavici.
Například v Bavorsku u hranic s Českem mohou rodiče zaplatit 500 až 1000 eur (v přepočtu až 26 tisíc korun), pokud jejich dítě nebylo uvolněno z výuky z vážnějších důvodů. Tedy například na pohřeb v rodině nebo kvůli nemoci.
"Rodiče jsou stále více opovážliví," řekl pro německý deník Die Welt mluvčí policie v bavorském městě Norimberku Bert Rauenbusch.
"Opravdu se jim to ale nevyplatí. Když je na letišti chytíme, levnější letenky jim jsou k ničemu," dodal.
Podle norimberské policie je ježdění s dětmi na dovolenou ještě před prázdninami stále častější.
Dosavadní statistiky ukazují, že tento rok odletělo z letiště v Norimberku už 220 rodin s dětmi, které si díky dovolené zkrátily výuku. Kontroly na tomto letišti ale probíhají jen u letů mimo schengenský prostor. Skutečná čísla tak mohou být mnohem vyšší.
V Mnichově se zase v roce 2014 objevilo celkem 1962 případů. Loni toto číslo vystoupalo až na 2375 rodin, které dostaly pokutu.
Jiná situace není ani na západě Německa v Düsseldorfu. Místní úřady tu za minulý rok zachytily 334 případů, kdežto o rok dříve jich bylo jen 284.
Společný konec školního roku je důležitý
Pro rodiče, kteří uvolní děti z výuky kvůli levnějším letům, nemají úřady žádné pochopení.
"Bohužel existují rodiče, kteří jednoduše prodlužují prázdniny svým dětem. Máme tu ale stále povinnou školní docházku," řekl po deník Die Welt mluvčí ministerstva školství v Bavorsku.
Podle něj je důležité, aby byly děti na konci školního roku v lavicích. Školy totiž v této době pořádají mnoho projektů, které mají upevnit pospolitost dětí.
Stejný názor má i odborná vedoucí na školském úřadě v Mnichově Alexandra Brumannová. "Takhle to nejde. Vzdělávání není jen o sezení v lavicích a učení se. Společné ukončení roku a pořádané projekty jsou pro školáky důležité," říká.
"Často je to jen nevědomost. Nemusí to být nějaká špatná vůle rodičů," mírní však slova svých kolegů Stefan Kuen, ředitel školského úřadu v Norimberku.
Bavorsko ovšem není jedinou spolkovou zemí, kde rodičům hrozí za uvolnění dětí pokuta. Peněžní tresty zaplatí například i v Sasku, Sasku-Anhaltsku nebo Durynsku. Tam se výše pokut měří podle zameškaných vyučovacích dní.