Svržení režimu a nastolení demokracie však označila za správné.
Riceová je na dvoudenní návštěvě Velké Británie, při které zavítala do volebního obvodu svého britského kolegy Jacka Strawa v Blackburnu.
Demokracie se v Iráku nenastoluje silou zbraní
"Ano, dopustili jsme se omylů. Ale nebylo omylem svrhnout Saddáma Husajna a nebylo omylem uvolnit síly demokracie na Blízkém východě," řekla ministryně.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Přijela Riceová, čekají se protesty
- Riceová uklidňovala. Uspěla jen zčásti
- Blízký východ: Riceová hledá spojence
"Demokracie se ovšem v Iráku nenastoluje silou zbraní. Saddám Husajn byl svržen silou, ale Iráčané nešli hlasovat pod ozbrojenou hrozbou," dodala k nedávným parlamentním volbám v Iráku.
Kritici vyčítají administrativě prezidenta George Bushe, že nezvládá vývoj v Iráku po invazi. Tři roky po skončení války pokračuje násilí a četné akce povstalců dokazují, že situaci nemají pod kontrolou ani Spojené státy, ani vznikající místní úřady a vláda.
S analýzou ministryně souhlasil Jack Straw.
"Všechno se neodehrávalo tak, jak se očekávalo. Ale podle mě je zcela zřejmé, že bez této vojenské akce by se nikdy nepodařilo uvolnit cestu silám demokracie, a to nejen v Iráku, nýbrž na celém Blízkém východě," řekl Straw.
Chceme držet teroristy mimo ulice
Při cestě do místní radnice museli Straw a Riceová projít špalírem asi dvou stovek demonstrantů, kteří nesli rakev zabalenou v americké vlajce. Oba politici ignorovali protestující dav a obrátili se naopak k hrstce místních obchodníků, kteří nabídli podporu.
Riceová dále uvedla, že Spojené státy jsou nejtvrdším obhájcem dodržování mezinárodních právních norem a také je dodržují.
Obhajovala zřízení internačního tábora na Guantánamu, kde jsou bez soudu a bez obvinění zadržováni údajní členové teroristických skupin a radikálního islámského hnutí Taliban.
"Chceme, aby se lidem dostalo soudu, ale také chceme držet teroristy mimo ulice a chceme od nich dostat informace, které potřebujeme," řekla.