Rusko popírá, že pomohlo Saddámovi

ČTK, zah
25. 3. 2006 11:38
Washington - Moskva odmítla informace Pentagonu, že v roce 2003 přes svého velvyslance v Bagdádu dodávala Saddámovu režimu zprávy o pohybu americké armády.
Foto: Reuters

"Zas a znova slýcháme podobná obvinění týkající se ruské zpravodajské služby," prohlásil její mluvčí Boris Labusov. "Podobné pomluvy proto nepokládáme za nutné komentovat."

O ruské spolupráci s Bagdádem informovala agentura AP s odvoláním na dokument amerického ministerstva obrany.

Odtajněná část dokumentu však nehodnotí kvalitu dodávaných zpráv, nicméně podle agentury jedna informace pomohla náhodně či záměrně americkému úsilí o zmatení protivníka.

Dezinformace: Irák nebyl připraven

Ruská zpráva totiž tvrdila, že útok na Bagdád nezačne, dokud se na bitevní pole nepřemístí 4. motorizovaná divize. Úder však začal nakonec mnohem dříve, než divize dorazila, a Bagdád se zhroutil prakticky bez odporu, uvedla AP.

Ruské informace zmátly Iráčany také, pokud jde o postup Američanů přes Karbalu. Iráčané nestačili k městu přemístit včas dostatek posil, aby zabránili jejich průniku na sever k Bagdádu.

Foto: Aktuálně.cz

Saddám nejvíc uškodil obraně

Podle odtajněné zprávy Rusové pověděli Iráčanům, že Spojené státy se chtějí soustředit na bombardování Bagdádu a jeho okolí, aby odřízly cesty do Sýrie a do Jordánska a vyvolaly chaos tím, že přimějí civilní obyvatelstvo k masovému útěku.

Podle agentury zpráva Pentagonu podává obraz iráckého režimu naprosto slepého k hrozbě, kterou invaze představovala. Líčí neschopné armádní velení a pád režimu do vlastní propagandistické pasti. "Nejvíce však přispělo k úplné porážce irácké armády neustálé zasahování Saddáma Husajna do velení," uvedla zpráva.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy