V Iráku je občanská válka,říká expremiér

Redakce ZAH, BBC, AP, čtk
19. 3. 2006 7:00
Londýn - V Iráku vypukla občanská válka, jejíž následky by mohly mít vážný dopad i na Evropu a Spojené státy, uvedl bývalý irácký premiér Ajád Aláví.
Muž v masce prezidenta USA George Bushe pokřikuje na ostatní protestanty během demonstrace v New Yorku.
Muž v masce prezidenta USA George Bushe pokřikuje na ostatní protestanty během demonstrace v New Yorku. | Foto: Reuters

Předák sekulárních šíitů v zemi dále v rozhovoru, který připravila britská zpravodajská stanice BBC, uvedl: "Je to neblahé, ale nacházíme se v občanské válce. Každý den přichází v zemi o život v průměru 50 až 60 našich lidí, možná více. Pokud tohle není občanská válka, tak už jen Bůh může vědět, co je vlastně občanská válka."

Těžkosti okupace

Politické formace směřují k dohodě o vytvoření vlády národní jednoty, ale to samo o sobě rychle nevyřeší současné těžkosti, které vyplynuly z podoby okupace, zvláště z rozpuštění Saddámovy armády, usoudil bývalý šéf Američany jmenovaného kabinetu.

"Irák je uprostřed krize... Nacházíme se nyní v hrozném občanském konfliktu," zdůraznil Aláví, který promluvil u příležitosti třetího výročí zahájení vojenské operace ke svržení Saddáma Husajna.

Ještě podle něj není zdaleka jisté, zda se nakonec podaří situaci v zemi stabilizovat a správně nasměrovat její vývoj.

Varoval, že případné "zhroucení" Iráku povede k rozšíření sektářství a nestability v oblasti a že z toho vyplývající násilí by pocítili na svých územích i Evropané a Američané.

Protesty ve světě pokračují

Foto: Aktuálně.cz

Ti zatím na dnešek chystají další vlnu protestů, v nichž chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s iráckou válkou. Dějištěm demonstrací je Soul, Londýn, Sydney, ale i Praha - tam všude se už od začátku víkendu scházejí lidé, kteří požadují odchod zahraničních sil z této arabské země.

Na 3 tisíce demonstrantů se ráno sešly v Soulu, který vyslal do Iráku třetí nejpočetnější kontingent po Spojených státech a Británii.

Demonstrace je také plánována u amerického velvyslanectví v největším malajském městě Kuala Lumpur.

Sobotní demonstrace začaly v Sydney, kde na 500 lidí provolávalo protiválečné slogany, a pokračovaly po celém světě s většími demonstracemi v Londýně a USA, kde se v centru New Yorku sešlo přes tisíc osob.

"Počet protestujících ve světě však byl menší, než organizátoři očekávali, a mnohem nižší než miliony demonstrantů krátce po invazi v březnu 2003," poznamenala agentura AP.

Násilnosti a výbuchy jsou v Iráku na denním pořádku i po volbách, které měly situaci stabilizovat. Vojáci americké a britské armády se mají zcela stáhnout až poté, co budou moci bezpečnost zajistit irácké jednotky
Násilnosti a výbuchy jsou v Iráku na denním pořádku i po volbách, které měly situaci stabilizovat. Vojáci americké a britské armády se mají zcela stáhnout až poté, co budou moci bezpečnost zajistit irácké jednotky | Foto: Aktuálně.cz

Ke stejnému závěru došel i list The New York Times. "Navzdory průzkumům mínění, které ukazují na slábnoucí podporu veřejnosti irácké operaci, je ale na demonstracích daleko menší účast než v předcházejících dvou letech," píše se v komentáři deníku.

Desítky řečníků na newyorské demonstraci se věnovaly se stejným důrazem i dalším tématům - od vztahů s Íránem po řešení situace obětí hurikánu Katrina.

 

Právě se děje

Další zprávy