reklama
 
 

Starejte se o sebe, vzkazuje Irák USA

30. 3. 2006
Bagdád - Iráckému premiérovi Ibráhímu Džaafarí došla trpělivost. Americkou vládu varoval před dalším vměšováním se do vnitřních záležitostí země.
Doporučujeme

Bezprostředním důvodem je snaha amerického velvyslance v Iráku Zalmaj Chálilzada přesvědčit Washington, že hlavní představitel iráckých Šíitů a současný premiér Džaafarí by v příští vládě tento post zastávat neměl.

Bylo to poprvé, co Spojené státy otevřeně vyslovily svůj názor na složení budoucí irácké vlády.

Infobox

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Trnem v oku duchovní Sadr

Ibráhím Džaafarí současně před americkými představiteli obhajoval kontroverzní spolupráci a stávající politickou alianci s anti-americkým šíitským duchovním Muktadou Sadrem, který v zemi vede desetitisícové milice. Ty jsou podle premiéra nedílnou součástí života v Iráku a Američané si na jejich přítomnost v politice zkrátka musí zvyknout.

Na stranu šíitského duchovního Sadra, která kontroluje v současném parlamentu 32 křesel a s níž hodlá po vytvoření nové vlády vůdce největší šíitské koalice spolupracovat, si Spojené státy budou ale zvykat jen velmi těžko.

V roce 2004 to byl právě Sadr, kdo stál za několika teroristickými útoky namířenými proti americkým jednotkám v zemi. Navíc jeho názory na Spojené státy jsou jednoznačné a negativní.

Spojené státy podporují Sunity, tvrdí Šiíté

Sadrovy milice se účastnily také letošních násilností v Bagdádu, které následovaly po útoku na mešitu v Samaře.

Kauzu Sadr premiér Džaafarí uzavřel se slovy: "Spolupráce s šíitskými duchovními je pro stabilitu Iráku nutností, proto budu spolupracovat i se Sadrem."

"Zpoždění, které provází jejich zapojení do vlády jen zvyšuje nebezpečí dalších útoků. Dívám se na ně jako na iráckou realitu, nehledě zda jejich konání je pozitivní nebo negativní pro budoucnost země. Milicí se zbavíme, pokud je integrujeme."

Milice jsou podle Spojených států hlavním viníkem ozbrojených střetů a na svědomí prý mají větší počty mrtvých než násilnosti vedené sunitskými muslimy. Právě z jejich podpory Spojené státy obvinili zbylí šíitští vůdci. Sám Džaafarí však není tak radikální.

Související

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama