Riceová uklidňovala. Uspěla jen zčásti

Red Zah, ČTK, Reuters
8. 12. 2005 20:10
Brusel - Dnešní bruselskou návštěvou skončila čtyřdenní cesta americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové Evropou. Nejčastěji diskutovanými problémy se staly tajné věznice americké zpravodajské služby, přelety letadel s vězni na palubě a jejich mučení.
Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI: Důkazy o žalářích CIA nejsou

Jen málokoho její slova přesvědčily o upřímnosti. Poslanci Evropského parlamentu budou žádat ustavení zvláštního Vyšetřovacího výboru, který by přezkoumal aktivity americké tajné služby CIA v členských zemích EU v souvislosti s údajným zadržováním osob podezřelých z terorismu.

Obíhá tu příliš mnoho fám

"Všechny členské státy EU musí respektovat mezinárodní a evropské právo. Všechny ratifikovaly mezinárodní Konvenci proti mučení a všechny podepsaly Evropskou ústavu včetně Charty základních práv, která je její součástí. Obíhá příliš mnoho fám, je třeba vnést do toho jasno," řekl předseda socialistického klubu Martin Schulz.

"Z odpovědí Condoleezzy Riceové vyplývá, že o tom evropské vlády věděly. Musí nám tedy vysvětlit, co věděly, proč se nevzepřely a proč neprotestovaly," dodal Schulz.

O Abú Ghrajbu jsme věděli

V Kyjevě Riceová znovu zdůraznila, že Spojené státy nedovolují ani mučení, ani nelidské a ponižující zacházení se zadrženými, a to jak na americkém území, tak v cizině. 

"To, co se stalo v Iráku, ve věznici Abú Ghrajb, neodpovídalo politice Spojených států. Ale zneužívání vězňů se vyšetřilo a viníci byli potrestáni," zdůraznila. Připustila, že něco takového se může opakovat, slíbila však, že pak by opět následovalo vyšetřování a postih. Šéfka americké diplomacie současně upozornila, že povinností vlády je především chránit veřejnost před teroristickými útoky.

Více o návštěvě Kyjeva NAJDETE ZDE

"Pokud jde o americkou politiku, platí závazky v oblasti lidských práv, které na sebe Spojené státy vzaly, pro veškerý americký personál, ať už se nachází kdekoli - v USA i v zahraničí," prohlásila Riceová po jednání s ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem.

Foto: Reuters

Již před svým odjezdem na evropskou cestu Riceová zdůraznila, že USA ve svém boji proti terorismu jednají pouze v souladu s americkými zákony a mezinárodními konvencemi a že v žádném případě nedovolují mučení. "Washington nikdy nepovolil převozy zadržených do jiných zemí jen proto, aby tam mohli být vyslýcháni pomocí mučení," dodala.

Riceová nemá pravomoci nad CIA

Jako ministryně zahraničí však nemá pravomoci nad americkými tajnými službami. Nedávná vyjádření prezidenta George Bushe, jemuž naopak tajné služby podléhají,  jsou na toto téma mnohem neurčitější.

USA zřídí v Rumunsku vojenské základny ČTĚTE ZDE

V Bukurešti podepsala ministryně zahraničí USA dohodu se svým rumunským partnerem Mihaiem Razvanem Ungureanem o zřízení amerických základen v Rumunsku. Jde o první dohodu svého druhu podepsanou mezi USA a některou z členských zemí bývalé Varšavské smlouvy.

Věrný přítel na Balkáně

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její rumunský kolega Razvan Ungureanu podepisují dohodu o zřízení amerických základen v Rumunsku.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její rumunský kolega Razvan Ungureanu podepisují dohodu o zřízení amerických základen v Rumunsku. | Foto: Reuters

Rumunský prezident Traian Basescu po setkání s Riceovou popřel, že by na území jeho země byly utajené věznice americké Ústřední zpravodajské služby pro osoby podezřelé z terorismu. Dodal, že by to odporovalo rumunským zákonům. Připustil ale, že v Rumunsku přistávají letouny CIA.

Převzetí základen u Černého moře Spojeným státům umožní být blíže potenciálně nepokojným oblastem na Blízkém východě a ve střední Asii, a jak dnes řekla Riceová, pomohou "pochytat teroristy" a zachraňovat životy na celém světě.

Více o existenci tajných věznic v Evropě NAJDETE ZDE

Šéfka americké diplomacie označila smlouvu za "historickou". Rumunsko se podle Riceové stává díky smlouvě jedním z nejlepších spojenců USA. Balkánskou zemi označila za "věrného přítele, s nímž sdílíme společné hodnoty".

Basescu využil přítomnosti Riceové v Bukurešti k ujištění, že v Rumunsku nejsou tajné věznice.

Uznaly vinu, věznily nevinného

Otázky tajných amerických věznic v Evropě, v nichž prý USA drží a trýzní podezřelé teroristy, a spekulace o přeletech letounů CIA s těmito vězni po Evropě provázely Riceovou již od jejího příletu do Berlína. Po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou všechna tato tvrzení odmítla.

Nejzajímavějším tématem jejich rozhovoru se tak stal případ německého občana arabského původu, kterého si prý v roce 2004 CIA spletla s teroristou a pět měsíců jej věznila.

Merkelová následně sdělila, že USA uznaly chybu. "Mluvily jsme o tom případu, který vláda Spojených států uznala jako chybu. Jsem ráda, že ministryně zahraničí i zde zopakovala, že dojde-li k takovým chybám, je třeba je vzápětí napravit," uvedla kancléřka

ČTĚTE: Riceová uznala chyby v boji s teroristy

 

Právě se děje

Další zprávy