Američané útočí, oblehli irácké vesnice

Redakce ZAH, Reuters
17. 3. 2006 11:17
Bagdád - Americká armáda zahájila jeden z největších leteckých úderů na pozice povstalců a teroristů severně od Bagdádu.
Foto: Reuters

Infobox

Sledujte s Aktuálně.cz

Do akce je zapojeno více než 50 letounů, 200 obrněných vozidel a přes 1 500 vojáků. Operace se účastní také iráčtí vojáci. Podle agentury Reuters americké a irácké jednotky obklíčily čtyři vesnice v okolí města Samarra severně od Bagdádu.

Operace s názvem Swarmer (Rojnice) byla zahájena včera ráno a potrvá několik dnů, protože má být provedeno "důkladné pročesání" daného regionu.

Podle televize BBC jde o největší akci od dubna 2003, kdy po pádu Saddámova režimu prezident George Bush vyhlásil konec hlavních bojových operací. Dosud nejsou žádné zprávy o mrtvých či raněných.

Povstalecké cíle všeobecně

Velitel amerických jednotek v Iráku generál John Abizaid v rozhovoru pro malou skupinu novinářů uvedl, že terčem zahájené ofenzívy nejsou žádné konkrétní osoby, nýbrž teroristické a povstalecké cíle všeobecně.

Foto: Reuters

Řekl také, že nejnovější vojenská operace neznamená nový směr v americkém postupu v Iráku. Spojené státy podle Abizaida nic nemění na svém kurzu zaměřeném na snižování počtu svých vojáků v Iráku.

"Obecný trend - za předpokladu, že bude vytvořena legitimní vláda - bude, že Iráčané budou dělat více a my méně a snižování (počtu amerických vojáků) bude možná větší," citovala Abizaida agentura Reuters. 

Během včerejší akce zadrželi američtí a iráčtí vojáci desítky podezřelých a odhalili několik povstaleckých úkrytů zbraní.

"Bylo zadrženo 48 osob", z nichž 17 bylo následně propuštěno, sdělil AFP jeden z velitelů amerických jednotek John Calahan.

Bezpečnostní situace v Iráku se zhoršila v únoru po teroristickém útoku na šíitskou svatyni v Samaře. Od té doby neustávají násilnosti mezi sunnity a šíity.

Foto: Aktuálně.cz

Nalezeno mnoho uniforem

V oblasti severně a západně od Bagdádu působí nejvíce protivládních povstalců a také teroristé, vedení Jordáncem Abú Músou Zarkávím. Ten americkým a iráckým vojákům stále uniká, přestože je za informace vedoucí k jeho dopadení slíbena odměna pětadvaceti milionů dolarů.

Dosud největší vojenskou operací od svržení Saddáma bylo v dubnu roku 2004 obléhání Fallúdže, odkud americká námořní pěchota povstalce vytlačila.

"Dnešní operace je nutná, aby povstalci nezískali v Samaře a okolí opěrné body a základny, jako tomu bylo dříve ve Fallúdži," řekl včera televizi BBC irácký ministr zahraničí Hošjár Zebarí.

 

Právě se děje

Další zprávy