Washington - Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová odmítla post ministryně zahraničí.
V dopise adresovaném prezidentu Baracku Obamovi to odůvodnila tím, že by její uvedení do role bylo pro americké zájmy "ničivé a nákladné".
Reagovala tak na kritiku republikánů, která se na její hlavu snesla poté, co tvrdila, že byl útok na americký konzulát v libyjském Benghází spontánním vyjádřením hněvu věřících kvůli protimuslimskému videu natočenému v USA.
Později ale vyšlo najevo, že byl útok, jenž skončil smrtí velvyslance Christophera Stevense a dalších tří Američanů, promyšlenou akcí teroristů, připomněl server televize NBC. Republikáni kvůli tomu hrozili, že jmenování Riceové ministryní v Senátu zablokují.
Kerry na prvním místě
Současná šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová ještě před prezidentskou volbou oznámila, že ve druhém volebním období pokračovat nechce, a s Riceovou se počítalo jako s její nástupkyní.
Hlavním kandidátem na post šéfa americké diplomacie se tak stává John Kerry, dlouholetý senátor ze státu Massachusetts. Jeho schválení v Senátu by mělo podle ČTK proběhnout hladce, protože proti němu republikáni nemají tolik výhrad.
Agentura AP dodala, že Riceová v Obamově diplomatickém sboru zůstane, možná se přesune na místo poradce pro otázky národní bezpečnosti místo Toma Donilona. Jmenování do této funkce schválení Senátu nepodléhá.
"Nominace na post ministryně zahraničí si velice vážím a jsem si jistá, že bych v této roli naší zemi sloužila dovedně a efektivně. Jsem ale přesvědčena, že by mé jmenování bylo dlouhé a nákladné, což by poškodilo naše nejvyšší národní a zahraniční zájmy," napsala Riceová do Bílého domu.
Obama se členky svého diplomatického týmu zastal. "Velice mě mrzí, že byla Susan Riceová v posledních týdnech vystavena nesmyslným a neférových útokům," prohlásil.