Saná - Už před vypuknutím revoluce byl Jemen jednou z nejchudších zemí světa. Nepokoje a politická stabilita ho ale dovedly na pokraj humanitární krize srovnatelné s hladomory, jež decimují Africký roh.
Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) trpí 57 procent z 12 milionů jemenských dětí chronickou podvýživou, což je po Afghánistánu druhá nejhorší bilance na světě.
Akutní podvýživou bude podle prognózy UNICEF letos trpět na 750 tisíc malých Jemenců, přičemž až dvě třetiny z nich mohou zemřít nebo si nést po zbytek života vážné následky.
Jídla se nyní nedostává skoro čtvrtině z 28 milionů Jemenců. "Nemůžeme si dovolit koupit cukr, rýži ani fazole. Mé děti jedly naposledy kuřecí maso před rokem a půl," popisuje hrozivou situaci své rodiny 45letý otec osmi dětí Amín Muhammad Širád.
S početnou rodinou žije v chatrči na prašném předměstí Saná. Podobně jako mnohé jiné, i tato rodina je živa ze zeleniny, kterou si vypěstuje na malém záhonu za obydlím. Množství jídla je ale tak malé, že rodina musela zavést přídělový systém.
Amín jí jednou denně a děti chodily minulý týden spát bez večeře. "Teď je pro nás nejdůležitější mouka. Jestliže nám dojde, budeme hladovět," vysvětluje muž, v jehož náruči odpočívá půlroční potomek.
V Jemenu se budou 21. února konat volby, po nichž by měl být vystřídán prezident Alí Abdalláh Sálih. Své pravomoci předal už v listopadu viceprezidentovi, ale až po nekonečných protestech, které významně oslabily režim v Saná a napomohly ukončit 33letou Sálihovu vládu. Zároveň ale vyvolaly také zvýšení cen potravin i nezaměstnanosti.
Humanitární organizace se musely stáhnout
Podle odhadů je nyní bez práce polovina práceschopného obyvatelstva. Ještě v roce 2010 přitom dosahovala míra nezaměstnanosti 35 procent. Loni přišly o práci desítky tisíc lidí a ceny základních potravin, například rýže, vyskočily až o 60 procent.
Bezpočet domácností utratí až polovinu měsíčního příjmu za chleba a dalších 30 až 40 procent padne za pitnou vodu.
Většina humanitárních organizací, na nichž jsou Jemenci závislí, se navíc muselo kvůli špatné bezpečnostní situaci z Jemenu stáhnout.
Sálihova vláda sice v minulosti slibovala, že použije veřejné prostředky na zajištění potravin pro obyvatelstvo, ale ve skutečnosti investovala hlavně do zbraní, které používala proti povstalcům.