Republikáni před první debatou řeší, jak odstínit Trumpa

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
6. 8. 2015 13:48
"Faktor Trump" ovlivnil přípravy republikánských kandidátů na prezidenta. Největší soupeři chtějí stavět na své vybudované pověsti, taktiku cvičili dopředu.
Top 10 republikánských kandidátů ne prezidenta bude debatovat v přímém televizním přenosu.
Top 10 republikánských kandidátů ne prezidenta bude debatovat v přímém televizním přenosu. | Foto: Reuters

Cleveland - Republikánští kandidáti, usilující o židli v proslulé Oválné pracovně Bílého domu, finišují s přípravami na první velkou společnou televizní debatu, kterou kanál FOX News spustí už v devět hodin večer místního času (pátek 3:00 SELČ).

Půl roku před prvním nominačním kláním - začíná se tradičně ve státě Iowa - si tak Američané budou moci poprvé prohlédnout kandidáty konzervativní strany v jednom šiku.

Jeden úkol přitom bude podle předpovědí médií pro devět z nich totožný: zabránit tomu desátému - tedy Donaldu Trumpovi -, aby televizní diskusi neproměnil ve "one man show". A aby došlo i na zásadní otázky, jako jsou imigrace, zahraniční politika, daně či zdravotnická reforma.

"Faktor Trump"

"Nikdo neví, jak moc se nás budou moderátoři ptát na Donalda Trumpa, natož co bude říkat sám Trump. Takže přípravy jsou tím 'Trumpovým faktorem' zdeformovány," přiznal před několika dny jeden z kandidátů, bývalý dětský neurochirurg Ben Carson.

"Většina z nás bude pátrat po příležitosti, jak konverzaci přeměnit v něco smysluplného, než aby se týkala jen jednoho muže," uvedl.

Realitní magnát, proslulý svými agresivními a nepříliš vybíravými slovními útoky, v tuto chvíli mezi republikánskými voliči suverénně vede. Poslední průzkum televize FOX News mu přisuzuje přízeň dokonce 26 procent z nich.

Druhý se s 15 procenty umístil člen známé americké prezidentské dynastie a bývalý guvernér Floridy Jeb Bush, třetí pak skončil guvernér Wisconsinu Scott Walker s devíti procenty.

Nechci nikoho napadat, říká magnát

Zatímco Bush i Walker podle informací serveru The New York Times poslední týdny pilně plánovali strategie a nacvičovali debatní taktiku, Trump se nechal nedávno slyšet, že zkušeností z televize má dost. A že raději bude mluvit o tom, co mu přijde na mysl, než aby opakoval připravené fráze.

"Jsem, kdo jsem. A myslím, že to bude stačit,“ uvedl v nedávném rozhovoru. Během debaty by měl úspěšný byznysmen - díky svému prvenství v průzkumu - stát uprostřed pódia. Z jedné strany Bushe, z druhé Walkera.

Podle agentury Reuters dá čtvrteční debata Trumpovi příležitost ukázat, jestli zdatný řečník pro volby disponuje i nějakou vizí pro budoucnost Spojených států.

"Nechci nikoho napadat. Možná budu napaden já, nebo taky ne," řekl ve středu Trump.

Favorité budou upevňovat pozice

Velkou neznámou zůstává, s jakou strategií na pódium vkročí ostatní kandidáti. "Zda budou ochotni se mu postavit, nebo budou jednoduše stát v pozadí a doufat, že se zničí sám," komentuje nadcházející debatu Reuters.

Očekává se, že vedoucí jména žebříčku popularity mezi republikánskými voliči se budou spíše snažit nabídnout své vize a upevnit vybudované pozice.

Jeb Bush dal už s předstihem najevo, že bude chtít stavět na své pověsti konzervativního guvernéra, který prosazuje snižování daní. Případného souboje s Trumpem se ale prý nebojí. "Jsem už velký kluk," reagoval. V pondělí také představil svůj plán ohledně zabezpečení hranic a imigrace.

Na své dosavadní reputaci chce stavět také Walker. K favorizovaným jménům patří i senátor za stát Florida Marco Rubio. Ostatní by se však podle některých předpovědí mohli snažit zviditelnit a pustit se s Trumpem v hlavním vysílacím čase do slovní přestřelky.

Republikáni se přitom dlouho v kritice Trumpa mírnili. Zřejmě se obávali, že pokud ho rozzlobí, mohl by se bohatý magnát rozhodnout kandidovat nezávisle a uchazeči Republikánské strany ubrat hlasy. Podobně jako tomu bylo v případě Rosse Perota v roce 1992.

Kvůli vysokému počtu debatujících přitom budou mít jednotlivci v přímém přenosu na promluvy méně času, než je zvykem. Každý z nich zřejmě nanejvýš deset minut, během kterých budou moci jednak zodpovědět otázky a jednak předložit vlastní protiargumenty. Propírání Trumpovy osoby by jim tedy mohlo ubírat cenný čas.

Zbytek s předstihem

Kromě už zmíněných jmen se hlavní televizní debaty ve čtvrtek zúčastní dalších pět kandidátů: bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, senátoři Ted Cruz a Rand Paul, guvernér Ohia John Kasich a guvernér New Jersey Chris Christie.

Sedm kandidátů, kteří v průzkumech dosáhli horších výsledků, budou rovněž debatovat, ale už od 17:00 místního času.

Jedná se o bývalého texaského guvernéra Ricka Perryho, někdejšího senátora za Pensylvánii Ricka Santoruma, senátora za Jižní Karolínu Lindseyho Grahama, někdejšího guvernéra státu New York George Patakiho, současného guvernéra státu Louisiana Bobbyho Jindala, někdejšího guvernéra Virginie Jima Gilmorea a jedinou ženu mezi kandidáty - úspěšnou byznysmenku Carly Fiorinaovou.

 

Právě se děje

Další zprávy