Londýn - Začíná být Londýn nebezpečnější než New York? V britské metropoli došlo od začátku roku už k více než 50 vraždám. Jen během minulého týdne byli ve městě zastřeleni dva teenageři, další - podezřelý z vloupání - zemřel na následky poranění nožem.
Minulý čtvrtek neznámí pachatelé v jediný den během pěti incidentů pobodali sedm lidí.
Na začátku dubna vydaly nedělní The Times alarmující zprávu: Londýn letos co do počtu vražd předčil i New York. V únoru newyorská policie vyšetřovala 11 násilných smrtí, zatímco ta londýnská 15. V březnu pak bylo v New Yorku zavražděno jednadvacet lidí, v britské metropoli dvaadvacet.
That London may overtake New York in murders recorded is mostly due to New York's huge improvement https://t.co/8gn7VRDZYa
— The Economist (@TheEconomist) April 4, 2018
Tady ale šokující dopad informace končí. Z dlouhodobějšího hlediska tato statistika neznamená, že by Londýn byl skutečně nebezpečnější místo k životu. Rozhodně na tom není hůř než například New York v 90. letech minulého století. Tehdy bylo ročně zavražděno v průměru až 2000 lidí. Vedle toho Londýn se co do počtu vražd dostal na vrchol v roce 2003, kdy násilnou smrtí zemřelo 204 lidí.
Násilí ale v hlavním městě Spojeného království v posledních letech roste. A jsou do něj podle britských médií zapojeni převážně mladí lidé z etnických menšin.
Nechte nože alespoň kuchařům
V současné době londýnská metropolitní policie vyšetřuje 55 vražd, ke kterým došlo od začátku letošního roku. Starosta Londýna Sadiq Khan vidí příčinu ve snižování výdajů na bezpečnost a policejní dohled ve městě. "Je to národní problém, který potřebuje národní řešení," nechal se slyšet s tím, že se obrátil na premiérku Theresu Mayovou.
Zajímavé je, že minimálně v 35 případech byl vražednou zbraní nůž. Tento fakt zaujal starostu Khana natolik, že se rozhodl proti této zbrani zakročit.
"Neexistuje žádné ospravedlnění: nikdy není důvod mít u sebe nůž," napsal na Twitteru. "Každý, kdo tak učiní, bude zadržen a pocítí sílu zákona." Starosta Londýna už loni vydal novou strategii v boji proti kriminalitě a bodným zbraním.
Odpovědi na sociální síti na sebe nenechaly dlouho čekat. Ozvali se například kuchaři, jejichž každodenní práce se bez nožů neobejde.
Dear Mayor: the cooks of the world ask you to understand that we carry our knives often with us. Don’t criminalize our profession. I like you, but let’s be logical. Sincerely, A cook. https://t.co/wkUHH89HEP
— José Andrés (@chefjoseandres) April 9, 2018
Gangy místo sportovních klubů
Příčinu ve snižování výdajů na policejní dohled ve městě spatřuje také někdejší šéf policistů v londýnském Tottenhamu Victor Olisa. Ten přímo obvinil Scotland Yard z toho, že ztratil nad londýnskými ulicemi kontrolu.
"Lidem, se kterými jsem mluvil, se zdá, že policie ztratila kontrolu nad veřejnými prostory a ulicemi. Říkají, že už policii nevídají," prohlásil podle Guardianu s tím, že se obává, že se situace ještě zhorší. "To ticho vyšších důstojníků metropolitní policie je ohlušující," nešetří kritikou.
Právě Guardian vysvětluje, jak politika úsporných opatření způsobila úpadek sociálních struktur nutných k socializaci mladých lidí a začal klesat vliv institucí, jako je církev nebo třeba sportovní kluby pro mladé. Ty nahradily pouliční gangy, které dávají mladým lidem pocit, že někam patří, a možnost, jak využít volný čas.
"Je obtížné vypořádat se s příčinami násilí bez toho, abychom se zabývali důležitými společenskými otázkami týkajícími se příležitostí pro mladé lidi," vysvětlil Roger Grimshaw, ředitel Centra pro výzkum kriminality v Londýně.