Řecko stávkuje proti plánu na záchranu ekonomiky

Zahraničí Zahraničí
10. 2. 2010 12:43
Do ulic vyrazili lékaři, učitelé, zaměstnanci pojišťoven i státu
Demonstranti v Aténách.
Demonstranti v Aténách. | Foto: Reuters

Athény - Státní zaměstnanci v Řecku zahájili čtyřiadvacetihodinovou stávku proti úsporným plánům vlády, která jim chce snížit platy o 50 až 780 eur, zvýšit věkovou hranici pro odchod do důchodu nebo například zakázat předčasný odchod do penze.

Kabinet přinutila k opatřením situace, kdy se země ocitla před možným bankrotem. Do ulic vyrazili lékaři, učitelé, zaměstnanci pojišťoven, obcí i krajů a další zaměstnanci státních úřadů.

Řada škol je zavřena a nemocnice mají pohotovostní režim. Zastavila se i veškerá letecká doprava v zemi. Během stávky, která začala o půlnoci, by nemělo přistát ani vzlétnout jediné letadlo na pravidelné lince.

Proto byl zrušen i středeční let Český aerolinií do Atén. Stávka se dotkne i vlakových spojů.

Řecký odborový svaz státních zaměstnanců ADEDY uspořádal v Aténách masivní protestní shromáždění. Podle americké CNN se jí má účastnit na půl milionů členů svazu. V Řecku se však ke stávkám většinou připojují i ti, kdož členy žádných svazů nejsou.

Foto: Reuters

Řecko se bez úsporného plánu neobejde. Pokud totiž nezačne šetřit, mohlo by zbankrotovat.

Státní dluh se vyšplhal na 300 miliard eur, rozpočtový deficit země za loňský rok činil 12,7 procenta, což je nejvíce ze všech zemí eurozóny a mnohem více než 3 procenta požadovaná evropským Paktem stability a růstu.

K úsporám nutí Řecko nejen Evropská unie, ale i vysoké náklady na splácení vlastních dluhů. O problematice budou evropští funkcionáři diskutovat na čtvrtečním summitu v Bruselu.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je v současnosti v Řecku asi 500 českých turistů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy