Řecko stávkuje proti plánu na záchranu ekonomiky

Zahraničí Zahraničí
10. 2. 2010 12:43
Do ulic vyrazili lékaři, učitelé, zaměstnanci pojišťoven i státu
Demonstranti v Aténách.
Demonstranti v Aténách. | Foto: Reuters

Athény - Státní zaměstnanci v Řecku zahájili čtyřiadvacetihodinovou stávku proti úsporným plánům vlády, která jim chce snížit platy o 50 až 780 eur, zvýšit věkovou hranici pro odchod do důchodu nebo například zakázat předčasný odchod do penze.

Kabinet přinutila k opatřením situace, kdy se země ocitla před možným bankrotem. Do ulic vyrazili lékaři, učitelé, zaměstnanci pojišťoven, obcí i krajů a další zaměstnanci státních úřadů.

Řada škol je zavřena a nemocnice mají pohotovostní režim. Zastavila se i veškerá letecká doprava v zemi. Během stávky, která začala o půlnoci, by nemělo přistát ani vzlétnout jediné letadlo na pravidelné lince.

Proto byl zrušen i středeční let Český aerolinií do Atén. Stávka se dotkne i vlakových spojů.

Řecký odborový svaz státních zaměstnanců ADEDY uspořádal v Aténách masivní protestní shromáždění. Podle americké CNN se jí má účastnit na půl milionů členů svazu. V Řecku se však ke stávkám většinou připojují i ti, kdož členy žádných svazů nejsou.

Foto: Reuters

Řecko se bez úsporného plánu neobejde. Pokud totiž nezačne šetřit, mohlo by zbankrotovat.

Státní dluh se vyšplhal na 300 miliard eur, rozpočtový deficit země za loňský rok činil 12,7 procenta, což je nejvíce ze všech zemí eurozóny a mnohem více než 3 procenta požadovaná evropským Paktem stability a růstu.

K úsporám nutí Řecko nejen Evropská unie, ale i vysoké náklady na splácení vlastních dluhů. O problematice budou evropští funkcionáři diskutovat na čtvrtečním summitu v Bruselu.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je v současnosti v Řecku asi 500 českých turistů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy