Stávku na řeckých letištích se zřejmě podaří odvrátit

Lucie Kalivodová
10. 7. 2009 16:00
Řecká letiště patrně 24hodinová stávka neochromí.
Do Řecka létají i České aerolinie.
Do Řecka létají i České aerolinie. | Foto: ČSA

Atény - Stávka řeckých letových dispečerů se s největší pravděpodobností konat nebude. ČTK to sdělily informované zdroje, podle nichž stávku nepovolil řecký soud.

Mnoha turistům hrozilo, že nebudou moci odletět na dovolenou do Řecka anebo se navrátit zpět domů.

Stávka měla začít v pátek hodinu před půlnocí a trvat 24 hodin. Řečtí dispečeři chtějí stávkovat za vyšší platy.

Stávka by ochromila také řadu letů mezi Blízkým východem a Evropou. Dispečeři opakovaně stávkují už od začátku roku. Nelíbí se jim ani vybavení, se kterým jsou nuceni pracovat a které je zastaralé.

"Tohle je nejhorší věc, která se může stát v turistické sezóně. Už takhle máme značné ztráty kvůli ekonomické krizi," řekl agentuře DPA prezident Asociace řeckých hoteliérů Gerasimos Fokas.

Podle mluvčí společnosti Travel Service, která má v sobotu vypravit do Řecka sedm letů, by stávka výrazně zkomplikovala odlety Čechů na dovolenou.

Řecko patří spolu s Chorvatskem a Itálií k nejoblíbenějším přímořským cílům českých rekreantů.
Řecko patří spolu s Chorvatskem a Itálií k nejoblíbenějším přímořským cílům českých rekreantů. | Foto: Radovan Stoklasa

"Pokud bude zcela uzavřen řecký vzdušný prostor, tak nebude možné lety v tu dobu vypravit," uvedla mluvčí Vladimíra Dufková. Zpoždění by se navíc mohlo promítnout i do letů plánovaných na neděli.

Řecko patří spolu s Chorvatskem a Itálií k nejoblíbenějším přímořským cílům českých rekreantů. Do Řecka v sobotu létají i České aerolinie.

Jejich mluvčí Hana Hejsková se k situaci vyjádří během dne. Řecko je čtvrtou nejpopulárnější českou zahraniční destinací, kterou vloni navštívilo přibližně 308 000 českých turistů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Bernie Sanders odstoupil z prezidentské kampaně

Americký senátor Bernie Sanders ve středu ukončil kampaň na demokratického kandidáta do nadcházejících prezidentských voleb. V konferenčním hovoru to oznámil svému volebnímu týmu, informovala agentura Reuters.

V prezidentských volbách se tak proti Donaldu Trumpovi postaví bývalý viceprezident Joe Biden.

před 50 minutami

Afghánistán propustil 100 vězňů z Tálibánu, jde o jednu z podmínek mírové dohody

Afghánská vláda ve středu propustila 100 vězněných příslušníků radikálního hnutí Tálibánu. Prohlásila, že jde o část 5000 vězňů, kteří mají být propuštěni na základě dohody, kterou v únoru podepsal Tálibán se Spojenými státy. Představitelé Tálibánu nicméně uvedli, že zatím neověřili, zda jde o vězně, kteří byli na seznamu předaném Washingtonu během jednání, napsala agentura AP.

Vzájemné předání vězňů představuje jeden z hlavních bodů mírových rozhovorů v Afghánistánu, jejichž cílem je ukončit desítky let trvající ozbrojený konflikt v zemi. Afghánská vláda se na výměně vězňů s Tálibánem domluvila minulý týden při prvním přímém vyjednávání mezi těmito dvěma stranami po 18 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy