Protiútok na záchranu eura: Tajná dohoda o Řecku

Tomáš Fránek
10. 2. 2010 13:21
Země platící eurem se už měly dohodnout na pomoci zadluženému Řecku
Nespokojení zemědělci pochodují kolem řeckého parlamentu
Nespokojení zemědělci pochodují kolem řeckého parlamentu | Foto: Reuters

Brusel -  Německo připravuje záchranný balík pro zadlužené Řecko, na pomoci zemi se měly shodnout už i další země platící eurem.

A Evropská komise a Evropská centrální banka už vydala pro evropské politiky a ekonomy neveřejné instrukce o tom, jak mají o situaci v zemi informovat. Podle agentury Bloomberg, která cituje z tajného dokumentu z Bruselu, nemají ministři financí zemí EU reagovat na otázky týkající se rizik vývoje v Řecku, naopak mají zdůrazňovat podporu pro úsporné opatření, které připravila řecká vláda.

Podle dokumentu, který zahrnuje základní body komunikace o situaci v Řecku, mají politici říkat, že plně důvěřují řecké vládě, která problémy s dluhy vyřeší. Politici mají zdůrazňovat, že Řecko bude muset zajistit důvěryhodné a přesné statistické údaje o vývoji ekonomiky a HDP.

Foto: Aktuálně.cz
Aktuální blog Pavla Kohouta: Požár v Řecku 

Úspory ohrožuje stávka

Řecká vláda pod tlakem Evropské unie a finančních trhů vypracovala plán úspor, který má vytáhnout zemi z krize předlužených veřejných financí a zabránit hrozbě státního bankrotu. Plán počítá se snížením rozpočtového deficitu do roku 2013 z loňských téměř 13 procent pod tři procenta hrubého domácího produktu. Kromě snížení mezd a příplatků počítá vláda například se zvýšením věku odchodu do důchodu a zrušením práva na předčasný odchod do důchodu.

Řecko musí letos sehnat peníze na splacení dluhopisů v sumě asi 50 miliard eur v situaci, kdy se jeho náklady dluhové služby po odhalení pravdy o astronomickém rozpočtovém deficitu a státním dluhu prudce zvýšily.

Podle zdroje z německé vlády se už země platící eurem v podstatě dohodly na tom, že pomohou Řecku s dluhy. Podle deníku Financial Times Deutschland už dnes ministr financí Wolfgang Schäuble seznámí své stranické kolegy z CSU s detaily plánu. "Řecko dostane pomoc jen za přísných podmínek a jenom v případě, že vláda zreformuje stát," řekl deníku člen CSU Michael Maister.

Pomoc slibuje i Evropská komise. Komisař pro hospodářství Olli Rehn uvedl, že o tom, jak bude podpora vypadat, se rozhodne brzy. O situaci v Řecku bude ve čtvrtek jednat mimořádný summit Evropské unie.

Deník Le Monde dnes bez odkazu na zdroje uvedl, že Německo jedná s prezidentem Evropské centrální banky Jeanem-Claudem Trichetem a předsedou euroskupiny ministrů financí zemí eurozóny Jeanem-Claudem Junckerem. ECB zprávu komentovat odmítla. Trichet ale v úterý nečekaně zkrátil návštěvu Austrálie a odcestoval urychleně zpět do Evropy.

Francouzský list napsal, že pomoc Řecku bude natolik velká, aby Atény nemusely žádat o půjčku Mezinárodní měnový fond. Téma pomoci Řecku bude podle listu dominovat čtvrtečnímu summitu.

Útok na euro

Plány řecké vlády na úspory jsou už ale ohroženy hned na začátku. Řecké odbory veřejného sektoru už dnes totiž zahájily první rozsáhlou stávkovou akci proti vládním plánům, které chtějí řešit dluhovou krizi země pomocí razantních rozpočtových úspor. Čtyřiadvacetihodinová stávka zastavila lety, zavřela vládní úřady a školy a služby veřejných nemocnic omezila jen na pohotovost. Proti demonstrantům už zasáhla policie.

Kvůli situaci v Řecko (a obavám o to, jak na tom Španělsko a Portugalsko) euro včera muselo čelit frontálnímu útoku obchodníků. Objem takzvaných krátkých pozic, jinými slovy sázek na další pokles kurzu eura, totiž vystoupil na 7,6 miliardy dolarů. Tolik peněz obchodníci a hedgeové fondy na pokles jednotné evropské měny ještě nikdy nevsadili.

Po zprávách o pomoci ale euro posílilo - zavíralo na kursu 1,3757 k dolaru.

 


 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy