Rangún zažil další protesty a zatýkání

pav
23. 8. 2007 18:27
Situace po prudkém zdražení paliva zůstává napjatá
Ohn Than se před budovou amerického velvyslanectví v Rangúnu dožaduje obnovení demokracie v Barmě
Ohn Than se před budovou amerického velvyslanectví v Rangúnu dožaduje obnovení demokracie v Barmě | Foto: Mizzima

Rangún - Demonstrace proti prudkému zdražení pohonných hmot pokračovaly v barmském největším města Rangúnu i dnes, nedosáhly však už předchozí úrovně největších protestů za posledních deset let.

Jak informuje agentura Reuters, zhruba tři desítky pochodujících stoupenců opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) dnes byly zastaveny příslušníky obávaných lidových milicí ze Sdružení za unijní solidaritu a rozvoj (USDA), natlačeny do připravených vozů a odvezeny neznámo kam.

Znalci poměrů v Barmě již delší dobu upozorňují na vzrůstající moc USDA. Ta má oficiálně statut nevládní organizace, tvoří však jeden z pilířů úřadující moci a byla vycvičena k neutralizaci případných pouličních nepokojů. To se v uplynulých dnech plně prokázalo.

ČTĚTE VÍCE: V Rangúnu to vře. Ožívají vzpomínky na rok 1988

Sám proti režimu

Kromě zmiňovaného pochodu stoupenců NLD dnes bývalé barsmké hlavní město zažilo ještě jeden protest.

Postaral se o něj bývalý politický vězeň Ohn Than, který se postavil před budovu amerického velvyslanectví v samotném centru města a začal provolávat prodemokratická hesla v angličtině i barmštině.

Po deseti minutách jej odvedla policie. Ještě předtím ale stačil vyzvat vládu, aby uznala výsledky posledních demokratických voleb v zemi z roku 1990, které vyhrála právě NLD.

Co je se zatčenými disidenty?

Zatím není jasné, zda už úřady vznesly konkrétní obvinění vůči 13 disidentům, kteří byli zatčeni při sérii razií v noci na středu.

Mezi zatčenými byli i Min Ko Naing, Ko Ko Gyi, Ko Jimmy, Ko Pyone Cho a další vůdci studentských bouří z roku 1988, které byly krvavě potlačeny.

Min Ko Naing bývá označován za nejprominentnější opoziční postavu v zemi hned po laureátce Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij. Za mřížemi strávil celkem 15 let.

Státem kontrolovaná média, která ve středu oznámila, že disidenti byli zatčeni za "agitaci s cílem vyvolat občanské nepokoje" a za "podrývání národní bezpečnosti", o jejich dalším osudu mlčí. Za zmiňovaná obvinění zatčeným aktivistům hrozí až 20 let vězení.

Ve Washingtonu sídlící organizace U.S. Campaign for Burma ve středu vyjádřila o osud disidentů obavy.

"Min Ko Naing a další zatčení předáci byli v minulosti těžce mučeni. Vážně nás znepokojuje vyhlídka na to, jak s nimi bude zacházeno," uvádí se v prohlášení této organizace, z něhož cituje agentura Reuters. 

Pokles životní úrovně

Letecký snímek severní části Rangúnu. Kruhový objekt v levém horním rohu je nechvalně proslulá věznice Insein, kde řada disidentů strávila dlouhé roky
Letecký snímek severní části Rangúnu. Kruhový objekt v levém horním rohu je nechvalně proslulá věznice Insein, kde řada disidentů strávila dlouhé roky | Foto: Pavel Vondra

Min Ko Naing byl jedním z vůdců protestního pochodu ulicemi Rangúnu, kterého se minulou neděli zúčastnilo na pět set lidí.

Lidé protestovali proti dvojnásobnému zdražení cen benzínu a nafty a téměř pětinásobnému zdražení cen stlačeného zemního plynu (CNG), jehož má přitom Barma dostatek a ve velkém jej vyváží.

Vyšší ceny paliva se okamžitě promítly do cen jízdného v městských autobusech i do cen některých základních komodit, jako je rýže. Aktivisté se obávají, že tento cenový skok povede k dalšímu poklesu už tak neutěšené životní úrovně obyčejných Barmánců.

Když Barma v roce 1948 získala nezávislost na Británii, byla největším světovým exportérem rýže. Dnes, po 45 letech nepřetžité vlády vojenské junty, patří k vůbec nejchudším zemím Asie.

 

Právě se děje

Další zprávy