Živě: V informační válce se neumírá. Leda smíchy

Pavel Vondra
11. 8. 2007 13:20
Cenzura v Barmě je přísná, skulinky se ale najdou
Přání lidu? Na agitačním billboardu umístěném naproti budově americké ambasády v Rangúnu se mimo jiné píše, že přáním barmského lidu je "zabránit zasahování cizích států do vnitřních záležitostí země" a "zničit veškeré vnější i vnitřní destruktivní živly"
Přání lidu? Na agitačním billboardu umístěném naproti budově americké ambasády v Rangúnu se mimo jiné píše, že přáním barmského lidu je "zabránit zasahování cizích států do vnitřních záležitostí země" a "zničit veškeré vnější i vnitřní destruktivní živly" | Foto: Pavel Vondra

Rangún (Od našeho zpravodaje) Nové Světlo Myanmaru je skoro jako Slunce. Vychází každý den a téměř nic vás nestojí (sto barmských kyatů je něco málo přes korunu padesát)  Někdy ale "září" tak mocně, že je lepší se před ním schovat.

The New Light of Myanmar, jak zní plný název anglickojazyčného deníku vydávaného barmským ministerstvem informací, beze zbytku plní roli tiskového orgánu zdejšího režimu.

Podobně jako to dělalo Rudé Právo v komunistickém Československu, informuje vyčerpávajícím způsobem o aktivitách členů vlády, opakováním agitačních sloganů vede občany k uvědomělosti a nikdy se nezapomene otřít o škůdce, rozvraceče a protistátní živly.  

Jeden příklad informační výživnosti za všechny: 28. července informuje NLM na první straně palcovým titulkem o tom, že vrchní generál Than Shwe zaslal blahopřejný telegram prezidentovi Peru u příležitosti tamního Dne nezávislosti.

(Dez)informace bez záruky

New Light of Myanmar informuje na první straně palcovým titulkem o tom, že vrchní generál Than Shwe zaslal blahopřejný telegram prezidentovi Peru u příležitosti tamního Dne nezávislosti.
New Light of Myanmar informuje na první straně palcovým titulkem o tom, že vrchní generál Than Shwe zaslal blahopřejný telegram prezidentovi Peru u příležitosti tamního Dne nezávislosti. | Foto: Pavel Vondra

Také grafická složka listu se ustálila na vzájemně volně zaměnitelných fotografiích ministrů-generálů, kteří promlouvají na shromážděních, navštěvují různé výrobny a provozovny či obdarovávají buddhistické kláštery novými rouchy.

Výjimku tvoří snímky ze světa, kde jako zdroj často bývá uveden internet (podobný přístup k autorským právům je v Barmě velmi rozšířen). Nedávno se takto čtenáři mohli dozvědět například o tropických vedrech v Praze.

S železnou pravidelností se v NLM objevují články o údajných hromadných rezignacích členů opoziční Národní ligy pro demokracii z důvodu "nesouhlasu se sobeckým chováním vedení strany, které není v souladu se zájmy země a blahobytu občanů".

"Je to čirá propaganda, naprostý nesmysl," řekl k tomu nejmenovaný představitel NLD, podle něhož je tento typ dezinformace jen jedním z mnoha způsobů, jakými se junta snaží legální opozici zdiskreditovat.

Neblahou zkušenost s NLM už stačil učinit také nový francouzský velvyslanec v Rangúnu Jean-Pierre Lafosse. Ke svému údivu si totiž den po slavnostním zahájení ústavodárného Národního shromáždění v novinách přečetl, že byl mezi přítomnými čestnými hosty, přestože ve skutečnosti stejně jako ostatní západní diplomaté tuto akci s krajně pochybnou legitimitou bojkotoval.

"Možná v tom ani nebyl zlý úmysl. V diktaturách, jako je ta zdejší, se spousta podobných článků píše dlouho dopředu, a tak možná mou negativní odpověď na pozvání nestačili zohlednit," odmítá ambasador Lafosse spekulovat o tom, zda ze strany barmské junty nemohlo jít o cílený pokus vnést do řad evropské diplomatické komunity v Rangúnu nesoulad. "Napsal jsem do redakce a oni se omluvili. Po pravdě řečeno, ani jsem to nečekal."

Přístup zamítnut

Stránky barmské redakce BBC si v žádné internetové kavárně v Rangúnu nepřečtete. Přístup je blokován také na stránky Demokratického hlasu Barmy sídlícího v Norsku či on-line zpravodajství agentury Mizzima, která rovněž informuje o dění v Barmě zvenčí
Stránky barmské redakce BBC si v žádné internetové kavárně v Rangúnu nepřečtete. Přístup je blokován také na stránky Demokratického hlasu Barmy sídlícího v Norsku či on-line zpravodajství agentury Mizzima, která rovněž informuje o dění v Barmě zvenčí | Foto: Pavel Vondra

Cosi jako oživlou verzi zmiňovaných novin přináší každý večer hlavní zpravodajská relace státní televize MRTV. Nestravitelné reportáže, jejichž hlavními aktéry jsou ministři-generálové, jen čas od času oživí nezamýšlený komický střih či jiný profesionální poklesek.

Generálové nicméně dobře vědí, že se Barmáncům nabízejí i jiné zpravodajské zdroje. Stačí vyjít ráno mezi půl sedmou a sedmou, kdy vysílá svou zpravodajskou půlhodinku barmská redakce rozhlasové stanice BBC World Service, na ulici či do parku a nedopočítáte se kolemjdoucích s uchem přilepeným na přenosném tranzistorovém přijímači.

Na webové stránky barmské BBC se ale v Rangúnu nepodíváte. Poskytovatelé internetového připojení je blokují stejně jako stránky Demokratického hlasu Barmy (DVB) sídlícího v Norsku či on-line zpravodajství agentury Mizzima, která informuje o dění v Barmě ze sousedního Bangladéše a Thajska.

Skandinávský žertík

Čas od času se však v nerovné informační válce podaří zabodovat i odpůrcům režimu. Koncem července vyvolal v Rangúnu pozdvižení inzerát otištěný v týdeníku Myanmar Times, který je mladším a podstatně profesionálněji vyhlížejícím příbuzným NLM.

Rangúnské čajovny slouží nejen jako občerstvovací stanice, ale také jako místa, kde se vyměňují informace. Fungují v tomto ohledu mnohem spolehlivěji než státem ovládaná média.
Rangúnské čajovny slouží nejen jako občerstvovací stanice, ale také jako místa, kde se vyměňují informace. Fungují v tomto ohledu mnohem spolehlivěji než státem ovládaná média. | Foto: Pavel Vondra

Brzy se totiž mezi lidmi rozneslo, že to, co se tváří jako poněkud prostoduchý reklamní textík ohlašující chystanou invazi turistů ze Skandinávie, je ve skutečnosti plivancem do tváře barmské junty.

Když se totiž přečte pozpátku název údajné asociace islandských cestovních agentur Ewhsnahtrellik, čtenář se dozví, že šéf barmské Státní rady pro mír a rozvoj má na rukou krev.

A slogan "Feel relaxed, enjoy everything, dance on minutes!", který měl být citátem z díla nejmenovaného dánského básníka, svými začátečními písmeny volá po svobodě.

Celé to připomíná slavné "blahopřání k narozeninám Ferdinandu Vaňkovi", jež kdysi i s fotografií Václava Havla otisklo ve své inzertní části Rudé Právo.

V tomto případě se pak kromě disidentů radovali i prodejci novin. Když se totiž zpráva o "skandinávském žertíku" rozšířila mezi lidmi, prodával se výtisk Myanmar Times i za desetinásobek běžné ceny, která je 900 kyatů. A během chvíle byl celý náklad beznadějně vyprodán.

 

 

Právě se děje

Další zprávy