"Jako by tu virus stříleli z praku." Rakouská Mekka lyžařů byla ohniskem nákazy

Martin Novák Martin Novák
20. 3. 2020 16:57
Lyžovali, vychutnávali si slunečné počasí, popíjeli a vtipkovali o koronaviru. Tak popsal svůj pobyt v rakouském lyžařském středisku Ischgl na začátku března reportér německého bulvárního deníku Bild Heiko Niedderer.
Sjezdovky v Alpách se vyprázdnily. Kvůli koronaviru další lyžaři nepřijíždějí.
Sjezdovky v Alpách se vyprázdnily. Kvůli koronaviru další lyžaři nepřijíždějí. | Foto: Reuters

Známý resort v nadmořské výšce 1400 metrů, označovaný za alpskou Ibizu nebo za Mekku lyžařů, byl však ohniskem nákazy. Během března potvrdily testy virus u stovek Němců, Rakušanů, Švédů, Norů, Dánů a Islanďanů. Mnozí měli jedno společné: na začátku března lyžovali v Ischglu.

Další pátrání ukázalo, že místem velké nákazy byl velmi navštěvovaný bar Kitzloch, 7. března potvrdil test koronavirus u šestatřicetiletého místního barmana. Lidí, kteří se nakazili přímo v Ischglu, je podle německého deníku Die Welt už přes tisíc.

Takzvané aprés-ski bary jsou obvykle stánky či restaurace umístěné přímo na sjezdovkách nebo v jejich těsné blízkosti. Rakouský epidemiolog Robert Zangerle v médiích varoval, že to v nich "vypadá, jako byste vystřelili virus z praku".

Norsko eviduje 1400 nakažených lidí, z toho zhruba čtyřicet procent se vrátilo z Ischglu. Z nakažených Islanďanů tam bylo čtrnáct z patnácti. Osmdesát nakažených lidí v Hamburku se také nedávno vrátilo z Ischglu. Na jihu Německa se zdravotníci a policisté snaží vypátrat všechny lidi, kteří cestovali autobusy do rakouského střediska.

Mnoho zahraničních hostů navíc po odjezdu z Ischglu strávilo další noc buď v Innsbrucku, nebo jiném městě v Rakousku, což vyvolává obavy, že se nakazily další stovky lidí.

Jedním z nakažených v tomto resortu je i anesteziolog z nemocnice v Salcburku. Kvůli tomu muselo mnoho jeho kolegů do karantény.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že nárůst případů v Německu přímo souvisí s lidmi, kteří se vrátili z dovolené v Itálii a Rakousku. Rakouský deník Der Standard napsal, že místním úřadům v Tyrolsku přitom muselo být už ke konci února jasné, že na severu Itálie vzniká kritická situace, která hrozí rozšířením i na jihozápadě Rakouska. Dlouho však nic nedělaly.

"Když se konečně odhodlaly k akci a zavřely hotely a penziony, hosté byli požádáni, aby vyklidili pokoje a zmizeli do několika hodin. Mnozí pak strávili další noc na jiných místech v jiných hotelích a roznesli infekci touto cestou," píše v deníku Der Standard v textu nazvaném Chyby s dramatickými následky komentátorka Irene Bricknerová.

V současnosti platí v Tyrolsku nejpřísnější opatření z celého Rakouska, 279 vesnic a městeček je v úplné karanténě. Otevřeny jsou jen obchody s potravinami, lékárny, ordinace a banky. "Do Tyrolska teď mohou vstoupit jen ti, kteří tam bydlí, pracují v kritické infrastruktuře nebo zajišťují nejnutnější dodávky," napal na Facebooku tyrolský zemský hejtman Günther Platter.

Berlínský Institut Roberta Kocha, který se zabývá sledováním a léčbou infekcí, označil Ischgl za jedno z deseti nejrizikovějších míst na světě, co se týká šíření koronaviru.

Video: Armádní kolona převáží v Itálii těla obětí koronaviru

Italská armáda nasadila 15 nákladních aut a 50 vojáků, aby z Bergama převezli rakve s oběťmi koronaviru do přilehlých provincií. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy