"Jako by tu virus stříleli z praku." Rakouská Mekka lyžařů byla ohniskem nákazy

Martin Novák Martin Novák
20. 3. 2020 16:57
Lyžovali, vychutnávali si slunečné počasí, popíjeli a vtipkovali o koronaviru. Tak popsal svůj pobyt v rakouském lyžařském středisku Ischgl na začátku března reportér německého bulvárního deníku Bild Heiko Niedderer.
Sjezdovky v Alpách se vyprázdnily. Kvůli koronaviru další lyžaři nepřijíždějí.
Sjezdovky v Alpách se vyprázdnily. Kvůli koronaviru další lyžaři nepřijíždějí. | Foto: Reuters

Známý resort v nadmořské výšce 1400 metrů, označovaný za alpskou Ibizu nebo za Mekku lyžařů, byl však ohniskem nákazy. Během března potvrdily testy virus u stovek Němců, Rakušanů, Švédů, Norů, Dánů a Islanďanů. Mnozí měli jedno společné: na začátku března lyžovali v Ischglu.

Další pátrání ukázalo, že místem velké nákazy byl velmi navštěvovaný bar Kitzloch, 7. března potvrdil test koronavirus u šestatřicetiletého místního barmana. Lidí, kteří se nakazili přímo v Ischglu, je podle německého deníku Die Welt už přes tisíc.

Takzvané aprés-ski bary jsou obvykle stánky či restaurace umístěné přímo na sjezdovkách nebo v jejich těsné blízkosti. Rakouský epidemiolog Robert Zangerle v médiích varoval, že to v nich "vypadá, jako byste vystřelili virus z praku".

Norsko eviduje 1400 nakažených lidí, z toho zhruba čtyřicet procent se vrátilo z Ischglu. Z nakažených Islanďanů tam bylo čtrnáct z patnácti. Osmdesát nakažených lidí v Hamburku se také nedávno vrátilo z Ischglu. Na jihu Německa se zdravotníci a policisté snaží vypátrat všechny lidi, kteří cestovali autobusy do rakouského střediska.

Mnoho zahraničních hostů navíc po odjezdu z Ischglu strávilo další noc buď v Innsbrucku, nebo jiném městě v Rakousku, což vyvolává obavy, že se nakazily další stovky lidí.

Jedním z nakažených v tomto resortu je i anesteziolog z nemocnice v Salcburku. Kvůli tomu muselo mnoho jeho kolegů do karantény.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že nárůst případů v Německu přímo souvisí s lidmi, kteří se vrátili z dovolené v Itálii a Rakousku. Rakouský deník Der Standard napsal, že místním úřadům v Tyrolsku přitom muselo být už ke konci února jasné, že na severu Itálie vzniká kritická situace, která hrozí rozšířením i na jihozápadě Rakouska. Dlouho však nic nedělaly.

"Když se konečně odhodlaly k akci a zavřely hotely a penziony, hosté byli požádáni, aby vyklidili pokoje a zmizeli do několika hodin. Mnozí pak strávili další noc na jiných místech v jiných hotelích a roznesli infekci touto cestou," píše v deníku Der Standard v textu nazvaném Chyby s dramatickými následky komentátorka Irene Bricknerová.

V současnosti platí v Tyrolsku nejpřísnější opatření z celého Rakouska, 279 vesnic a městeček je v úplné karanténě. Otevřeny jsou jen obchody s potravinami, lékárny, ordinace a banky. "Do Tyrolska teď mohou vstoupit jen ti, kteří tam bydlí, pracují v kritické infrastruktuře nebo zajišťují nejnutnější dodávky," napal na Facebooku tyrolský zemský hejtman Günther Platter.

Berlínský Institut Roberta Kocha, který se zabývá sledováním a léčbou infekcí, označil Ischgl za jedno z deseti nejrizikovějších míst na světě, co se týká šíření koronaviru.

Video: Armádní kolona převáží v Itálii těla obětí koronaviru

Italská armáda nasadila 15 nákladních aut a 50 vojáků, aby z Bergama převezli rakve s oběťmi koronaviru do přilehlých provincií. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla Moskva

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí. Zmražení by mělo být součástí ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku ke zmrazení počtu jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes tisíc lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku stovek trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Dva trestanci byli zastřeleni, uvedla konžská státní policie.

"Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

"Provizorní bilance: Dva trestanci byli zastřeleni a z počtu 1300 vězňů jich převážná většina zmizela," uvedla na twitteru policie, podle které za útokem rovněž stály milice AFD. Podle Bakwanamahy se ve věznici nacházelo 1455 vězňů, z nichž jich zhruba 100 v zařízení po útoku zůstalo.

K zodpovědnosti za incident se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila odnož IS operující ve střední Africe. Organizace se v minulosti již několikrát prohlásila za strůjce útoků, které konžské úřady připisovaly AFD, píše agentura Reuters. Podle OSN však neexistují žádné důkazy, že je mezi oběma skupinami přímé spojení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy