Kde nakoupíte na Velikonoční pondělí? Velcí prodejci plánují mít zavřeno

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 12. 4. 2020 6:39
Za nouzového stavu zákaz prodeje o daných státních svátcích neplatí, potvrdila minulý týden Česká obchodní inspekce. O Velikonočním pondělí tak smějí velké obchody s potravinami o rozloze nad 200 metrů čtverečních zůstat na rozdíl od předchozích let otevřené. Prodejci oslovení Aktuálně.cz však plánují zavřít i tak. Svým zaměstnancům přitom vzkazují, ať si odpočinou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tesco Stores ČR

Šéf skupiny Coop a zároveň předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina v rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil, že prodejny Coop zůstanou na Velikonoční pondělí zavřené. Ten, kdo by měl otevřeno, podle Březiny jednoznačně ukazuje, jaký má charakter. "Doufám, že pokud by měl někdo o Velikonočním pondělí otevřeno, tak to lidé budou vnímat negativně. Je sice mimořádná situace, ale jsou prostě Velikonoce a prodejny by měly být zavřené," dodává na adresu větších prodejen Březina.

Například prodejny Albert registrují mnoho pracovníků, kteří by chtěli o Velikonočním pondělí přijít do práce. Šéf komunikace Jiří Mareček připomíná, že společnost jim ve svátek platí stoprocentní příplatek. "V tomto případě ale v rozhodování hraje velkou roli krizová situace a mimo jiné také konzultace s odborovými organizacemi. Proto necháme obchody zavřené a doporučíme lidem, aby odpočívali," upřesňuje Mareček.

"Chceme našim kolegům na prodejnách dopřát v tomto náročném období den odpočinku i přesto, že ČOI otevření umožňuje," potvrzuje za prodejny Globus tisková mluvčí Lutfia Volfová.

"V každém případě chceme dodržet sváteční den nejen pro naše zákazníky, ale především pro naše zaměstnance. Chceme, aby volný den strávili se svou rodinou a odpočinuli si," doplňuje za Lidl mluvčí Zuzana Holá.

Uzavření svých prodejen o Velikonočním pondělí ze stejných důvodů pro on-line deník Aktuálně.cz potvrdily rovněž řetězce Tesco, Billa, Kaufland a Penny Market.

Česká obchodní inspekce přitom na dotazy prodejců minulý týden uvedla, že zákon o prodejní době v maloobchodě počítá s výjimkou nouzového stavu, a tedy například i velké prodejny potravin s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních by mohly prodávat bez omezení.

Regulaci otevírací doby ovšem třeba prodejny Albert považují za nadbytečnou. "Jako obchodník známe dobře potřeby zaměstnanců i preference zákazníků a umíme vyjít vstříc oběma skupinám," připomíná Mareček.

Nouzový stav kvůli koronaviru v Česku platí od 12. března. Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016, Velkého pátku velikonočního se přitom zákonný zákaz netýká.

Loni byly ze zákona vyňaty velkoobchody. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince a na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12:00.

Omezení provozní doby se naopak nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy