Sebastian Kurz

Babiš se ve středu sejde s Kurzem a Matovičem, budou jednat o Bělorusku i Číně

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude ve středu jednat se svým rakouským a slovenským protějškem ve Vídni. Diskutovat bude na schůzce v takzvaném slavkovském formátu se Sebastianem Kurzem a Igorem Matovičem o situaci v Bělorusku, vztazích s Čínou nebo o migraci, řeč přijde i na vývoj koronavirové pandemie. Vyplývá to z materiálů, které dnes projedná vláda. V daném formátu se trojice ministerských předsedů schází od roku 2015.

"Předsedové vlád budou jednat o možnostech trilaterální spolupráce ve slavkovském formátu, dále budou diskutována některá témata nadcházející Evropské rady (Turecko, Čína, Bělorusko, problematika vnitřního trhu - konkurenceschopnost), problematika migrace, brexit a vývoj v souvislosti s pandemií covid-19," píše se v dokumentu. V Česku v posledních dnech roste počet obyvatel s koronavirem rychleji než v Rakousku a na Slovensku. Půjde o první setkání na dané úrovni během rakouského předsednictví.

Zdroj: ČTK

Předčasné volby v Rakousku vyhráli lidovci, získali 37,5 procenta hlasů

Nedělní předčasné parlamentní volby v Rakousku vyhrála lidová strana (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Na svých stránkách o tom po sečtení všech odevzdaných hlasů informovalo ministerstvo vnitra.

ÖVP podle předběžných konečných výsledků získala 37,5 procenta hlasů a obsadí 71 křesel v 183členné Národní radě. Na druhém místě skončili sociální demokraté (SPÖ) s 21,2 procenta hlasů a ziskem 40 křesel, což je nejhorší výsledek strany od konce druhé světové války. Také rozdíl mezi první a druhou stranou je největší od roku 1945.

Pokračovat