Švýcarská inspirace v boji s virem: Testování vzdáváme, přednost mají staří a nemocní

Martin Novák Martin Novák
13. 3. 2020 15:11
Švýcarsko postupuje proti epidemii koronaviru jinak než mnoho evropských zemí včetně Česka. Rezignovalo na testování všech lidí s příznaky onemocnění. Přednost mají lidé starší 65 let a ti, u kterých se očekává vzhledem k jejich dosavadnímu zdravotnímu stavu závažný průběh nemoci.
Kontroly ve Švýcarsku v souvislosti s koronavirem.
Kontroly ve Švýcarsku v souvislosti s koronavirem. | Foto: Reuters

Úřady zároveň apelují na všechny starší lidi, aby se dobrovolně izolovali. Jejich příbuzné vyzývá, aby je nenavštěvovali a omezili s nimi kontakty na minimum.

Podle listu Neue Zürcher Zeitung se švýcarská vláda tímto způsobem snaží předejít krizi, která nastala v Itálii. Příjem každého nakaženého tam přetížil nemocnice, které nedokázaly vlnu nemocných zvládnout a nemohly zajistit lůžko na jednotkách intenzivní péče.

"Potřebujeme především chránit staré a vážně nemocné lidi. Ti potřebují nemocnice. Pokud bude přicházet příliš pacientů, nemocnice nebudou schopné situaci zvládnout," řekl rozhlasové stanici SRF Daniel Koch, ředitel oddělení infekčních chorob švýcarského  Federálního úřadu pro zdravotnictví, který v zemi spadá pod ministerstvo vnitra.

Deník Neue Zürcher Zeitung informuje s odvoláním na lékařské zdroje, že zhruba pět procent nakažených potřebuje léčbu na jednotce intenzivní péče.

Oficiálně je ve Švýcarsku téměř 900 nakažených, sedm lidí zemřelo. Skutečný počet lidí, kteří mají Covid-19, je ale zřejmě mnohem vyšší. Lidé s podezřením na nákazu, kteří nepociťují vážné dýchací problémy, mají podle instrukcí vlády a ministerstva zdravotnictví zůstat v karanténě doma a minimalizovat kontakty s jinými osobami. Vláda doporučila obyvatelům země, aby se do odvolání vyhýbali stiskům rukou na veřejnosti.

Epidemiolog z Basileje Andreas Widner vyzval mladé Švýcary k ohleduplnosti ke starším spoluobčanům a aby se nescházeli ve větším počtu, pokud to není nutné. "Lidé mladší pětadvaceti let jsou velmi pravděpodobnými přenašeči nákazy ze svých nosů a hrdel. Proto je vyzývám, aby po dobu několika týdnů omezili své setkávání," prohlásil Widmer.

Švýcarsko zpočátku váhalo se zavřením škol, dosud k tomu přistoupil jen kanton Ticino, ležící u hranice s Itálií. Média však v pátek informovala, že se Bern přece jenom chystá výuku na všech školách pozastavit a přesunout ji do on-line režimu. To se má týkat i univerzit.

Federální vláda vyhlásila nouzový stav, který jí umožňuje odebrat v některých záležitostech pravomoci z rukou kantonů. Švýcarsko je za normálních okolností pověstné tím, že regionální vlády a úřady mají rozsáhlou autonomii na centrální vládě v Bernu.

Úplné uzavření hranice s Itálií švýcarská vláda na rozdíl od Rakouska odmítla. Zhruba sedmdesát tisíc Italů s pracovním povolením denně dojíždí do Švýcarska - na stavby, do bank, restaurací i nemocnic.

"Hranice zůstane pro italské občany s pracovním povolením otevřená," uvedla v prohlášení švýcarská vláda.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy