Modernizované vícenásobné raketomety ze sovětské éry namontované na českých vozidlech využívají digitální ovládání. Pomocí něj mohou vojáci získat data z dronů. Zjistí tak, kde se nacházejí nepřátelské cíle.
"Systém Burevij pomocí sovětských raket dostřelí až do 35 kilometrů. Teď čekáme ale na nové rakety Typhoon-2, které zasáhnou cíl vzdálený až 65 kilometrů a jsou přesnější," uvedl ukrajinský voják Pavlo, který chválí i samotnou českou Tatru.
"Vozidlo se lépe pohybuje terénem a má lepší manévrovací schopnosti. I po silnici s ním můžeme jet rychleji. Ale nejdůležitější je, že kabina je pancéřovaná, takže chrání posádku před střepinami," dodal ukrajinský voják Pavlo.
Obrněný transportér navíc dokáže odolat mrazu a dobře se pohybuje i po zmrzlém povrchu. Posádka musí být ale i tak dobře organizovaná. "Dostat se ze stanoviště do palebných pozic trvá až 10 minut. Když už ale na cíl čekáme v postavení připraveném střílet, trvá to jen několik minut. Posádce stačí vlézt do vozidla, otočit věž a zahájit palbu," vysvětlil ukrajinský voják "Kojot".
Raketový systém Burevij stále častěji využívají vojáci na frontě na východě Ukrajiny. Voják Pavlo vysvětlil, že kromě něj jim v boji pomáhají i samohybné houfnice. "Máme výkonné vybavení, které může nepříteli způsobit vážné škody," řekl voják.
Tým, se kterým natáčel štáb Rádia Svobodná Evropa, popsal také jeden z ruských útoků, při kterém se "blýskla" obrněná Tatra. "Naše palebné stanoviště bylo zasaženo nepřátelským raketometem Smerč. Zasáhl kabinu, ale posádka naštěstí díky Tatře přežila," uzavřel Pavlo.