Praha - Vývoj událostí na ukrajinském Krymu, kde žije většina etnických Rusů, je téměř jako přes kopírák podobný událostem v Československu v roce 1938. V rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz to říká bývalý ředitel české zahraniční rozvědky Karel Randák.
Aktuálně.cz: Ruská Rada federace schválila před několika hodinami žádost prezidenta Putina o nasazení ruských jednotek na Ukrajině, přesněji na Krymu. Obsadí teď Rusové celý Krym, anebo bude Putin s tímto zmocněním jen licitovat a vydírat Ukrajinu či Evropskou unii a nutit je k ústupkům?
Karel Randák: Rusové Krym dříve či později podle mě obsadí. Prezident Putin se rozhodl a nebude o tom s nikým licitovat. A jinam to ani dospět nemohlo. Schyluje se k tomu minimálně od doby, kdy Moskva prohlásila, že každému, kdo na Krymu požádá o ruský pas, vyjde obratem vstříc. Ruský ministr zahraničí Lavrov to ostatně stvrdil varováním, že Moskva bude tvrdě hájit zájmy Rusů žijících na Krymu. A to nemluvím o nabídce ruského občanství příslušníkům speciálních ukrajinských jednotek Berkut. Víte, co mě na tom celém rozčiluje nejvíc?
A.cz: Mě například nečinnost Evropské unie...
Tak to se shodneme. I v případě Ukrajiny platí české přísloví: kdo rychle dává, dvakrát dává. Kdyby Unie jen nežvanila, že chce Ukrajině pomoci, a místo řečí jí skutečně dávno pomohla, tak to možná nemuselo dospět až k hrozícímu rozpadu Ukrajiny. Zatímco Rusové nespí, ale jednají.
A.cz: Jsme svědky schylujícího se konfliktu na Krymu, anebo prvních signálů o rozpadu Ukrajiny?
Může to vyústit i v rozpad Ukrajiny. Už její východní část tíhne silně k Rusku. Pokud by si tam o připojení k sousední mocnosti vyhlásili referendum, tak by mě to ani nepřekvapilo. Umím si představit opakování balkánského scénáře. Ostatně opoziční ukrajinský vůdce Kličko už vyzval k mobilizaci ukrajinské armády. Pokud budou Rusové bojovat, tak Ukrajinci taky. V tomhle je jejich mentalita velmi podobná.
Unie potřebuje plyn a ropu
A.cz: A reakce Unie? Zmrazí vklady Ruska? Odmítne dodávky jeho ropy či plynu, z nichž má Rusko obrovské příjmy?
Unie bude na to vše jen koukat - ostatně jako vždycky. Tohle prezident Putin moc dobře ví. O čem se tu, prosím vás, bavíme?! Unie si jednoduše nemůže dovolit neodebírat z Ruska plyn a ropu. Řeknu to bez obalu: Pokud se o to pokusí, tak chcípne. Unie je na Rusku energeticky závislá. Už jsme to tu přece jednou za českého předsednictví Unii zažili: Rusové zavřeli kohoutky a byli jsme v pr... Evropa není energeticky soběstačná, a proto je na dovozu ruských energií velmi závislá.
A když už mluvíme o neschopnosti Unie: podívejte se na válkou rozvrácenou Sýrii. Pokud by o ní Unie jen nelicitovala a nežvanila a opravdu v Sýrii někomu pomohla, tak dnes o Asadovi dávno nikdo neví. Při projevech našeho ministra zahraničí Zaorálka mě proto bere čert - jen diplomatické kecy, které nikdy nic nezmění a nikým nepohnou. Ten chlap teď neví, o čem mluví... jen se vytáčí. Diplomatické žvásty jsou v podobných situacích, kdy je válka v Evropě na spadnutí, přímo trestuhodné. Charisma a autorita politiků Unie se v očích moskevských vládců proto rovná autoritě hadru na podlahu.
A.cz: Nepřeháníte?
Víte, nedávno jsem se potkal s jedním velmi významným byznysmenem, který často jezdí na Ukrajinu. A ten mi řekl, že jeho organizace o pomoci Ukrajině - tak jako většina evropských politiků - jen nekecá, ale lidem v této zemi reálně pomáhá. Financemi, ale i jinak. Při hodnocení pomoci Unie se po několika větách rozpálil rozčilením doběla. Ukrajinci potřebují pomoc hned teď. Sliby a řeči jsou jim k ničemu. Jenomže než se unijní politici - včetně těch našich - rozhodnou, jak pomoci, tak bude už dávno pozdě.
A.cz: Je tedy správné, že evropští politici jezdí v těchto dnech na Ukrajinu, verbálně podporují opoziční politiky, ale nebaví se vůbec s Moskvou, která má na Ukrajině své zájmy? Už kvůli milionům etnických Rusů, kteří tam žijí.
Možná se mýlím, ale buď se bavme o východiscích z té krize s Kyjevem i Moskvou, anebo jezděme jen na Ukrajinu. Avšak v tom případě ji opravdu podpořme, jak se říká na plný pecky, aby to Ukrajina vyhrála. Pak se s Moskvou opravdu nemusíme bavit, protože budeme stát jasně na straně Ukrajiny. Nic neřešící fráze a povzbuzování, že mají naši podporu, je Ukrajině k ničemu. Na takovou podporu se ti lidé mohou opravdu jen vykašlat a my z toho navíc vycházíme jako pokrytci: jsme sice proti Janukovyčovi, ale jinak nic moc Ukrajině nepomáháme.
Pomáhejme i kvůli nám
A.cz: Možná zbytečná otázka, ale proč má Česko pomáhat Ukrajině?
Když to vezmu ryze pragmaticky, tak kvůli nám samým. V naší bezprostřední blízkosti by se bojovalo a může dokonce vypuknout válka. Začíná nás to ohrožovat. Pokud si to čeští maloměšťáci vůbec uvědomují. A ještě více ohrožuje vývoj na Ukrajině Slováky. Myslíte, že Slováci chtějí sousedit se státem, kde vládne Putin? Samozřejmě že nechtějí. Pokud byste podobnou otázku položil lidem v Polsku, tak se zdravou kůží nevyváznete. Uvědomme si konečně, že Ukrajina je mezi námi a Ruskem.
A když už jsme u toho: my Češi Rusy moc nemusíme. I já k nim mám hodně výhrad. Ale kdo jsou vlastně ti opravdoví Rusové? Když se podíváme do historie, tak ti původní Rusové jsou vlastně Ukrajinci. I ruská kultura a tradice vznikly na Kyjevské Rusi. No a ti ostatní Rusové, kteří žijí v Moskvě, tak to jsou v podstatě Hunové... když to zjednoduším. Navíc Ukrajina k Západu vždy směřovala - na rozdíl od Ruska. Ukrajinci si vlastně tak říkají jakoby na truc. Oni jsou totiž ti původní Rusové.
A.cz: Dovolím si spekulativní otázku. Nepřipomínají vám události na Krymu rok 1938? Kdy německá "menšina" v Sudetech žádala hitlerovské Německo (stejně jako nyní Rusové na Krymu Moskvu) o pomoc a Německo Sudety za přihlížení Francie a Velké Británie zabralo?
Úplně stejný scénář. Žádný rozdíl v tom nevidím. A všichni víme, že se mnichovskou smlouvou odstartoval rozpad Československa. Moskva podle mě ví, že Spojené státy nepůjdou kvůli Ukrajincům do války. Proto také prezident Putin tak rychle jedná. Američané by byli možná jako jediní schopni jednat - na rozdíl od Evropské unie -, nebudou to ale riskovat. Putin velmi přesně ví, co si může dovolit.
A.cz: Stále v nás dožívá nadšení z olympiády v Soči. Myslíte, že prezident Putin už při závěrečném ceremoniálu plánoval obsazení Krymu?
Podle mě vývoj na Ukrajině předvídal a čekal jen na konec olympiády, aby to mohl takhle rozjet.