Reakce Rusů na Putina: Západ už není soupeř, ale nepřítel

Jiří Just Jiří Just
19. 3. 2014 11:14
Ruský prezident se chce zapsat do dějin, komentují ruští politologové Putinův projev o připojení separatistického Krymu k Rusku.
Obsluha pizzerie Simferopolu sleduje projev ruského prezidenta Vladimira Putina.
Obsluha pizzerie Simferopolu sleduje projev ruského prezidenta Vladimira Putina. | Foto: Reuters

Moskva - Vladimir Putin začal psát novou kapitolu dějin Ruska. Takový dojem vyvolal u expertů úterní projev ruského prezidenta v kremelském Georgijevském sále.

Ve své pětačtyřicetiminutové slavnostní řeči, kterou přerušoval vášnivý potlesk a skandování členů parlamentu, vlády a gubernátorů, odůvodnil anexi ukrajinského Krymu. A oznámil zrození nového ruského impéria.

"Na Ukrajině žijí miliony Rusů a Rusko bude vždy chránit jejich zájmy," uvedl Putin.

Co řekl prezident

O dělení Ukrajiny ale Rusko podle prezidenta nestojí.

"Nic takového nemáme zapotřebí," řekl. Neopomněl však dodat: ruskojazyčný jihovýchod země byl k Ukrajině v sovětské éře připojen neprávem.

Putin rovněž nečekaně uznal právo Ukrajinců na výměnu zkorumpované vlády. Zároveň ale nové vedení v Kyjevu nařkl, že je pod kontrolou nacionalistických radikálů.

Radost po podpisu smlouvy o připojení Krymu k Rusku. Premiér Krymu Aksjonov, v zákrytu šéf parlamentu Konstantinov, Vladimir Putin a starosta Sevastopolu Alexej Čalyj.
Radost po podpisu smlouvy o připojení Krymu k Rusku. Premiér Krymu Aksjonov, v zákrytu šéf parlamentu Konstantinov, Vladimir Putin a starosta Sevastopolu Alexej Čalyj. | Foto: Reuters

Dostalo se i na opozici v Rusku. Své odpůrce pán Kremlu označil za národní zrádce.

"Obama musí hořce plakat"

"Sny se stávají skutečností. Putin už dlouho toužil být tím, kdo vejde do dějin jako člověk, který zrevidoval výsledky studené války a stal se vítězem. Olympiáda se do dějin zapíše jen jedním řádkem, paralympiáda a summit APEC se nezapíší vůbec, ale připojení Krymu je bezmála to samé jako Perejaslavská rada, když se Bohdan Chmelnický rozhodl připojit levobřežní Ukrajinu k carskému Rusku," říká Konstantin Kalačev, předseda ruské Politické expertní skupiny.

Podle ruského politologa byl Putinův projev pěkně a logicky napsaný. Vysvětlení, proč se Rusko rozhodlo připojit Krym, nebylo věnováno pouze domácímu publiku, ale rovnou měrou také Západu.

"Obama musí hořce plakat: Putin mu utřel nos a představil se jako lídr těch, kteří už dlouho čekají, až se někdo, kromě Venezuely a Íránu, postaví Americe. Pro mnohé na světě je Putinův antiamerikanismus přijatelný," myslí si Kalačev.

Na startu studeného konfliktu

Ruský prezident ve svém projevu obvinil západní státy ze snahy o celosvětový rozvrat. Západ místo demokracie a svobody šíří chaos, krveprolití a převraty.

Soči 2014: Vladimir Putin
Soči 2014: Vladimir Putin | Foto: Reuters

"Přestože Moskva vytrvale nabízí spolupráci, Západ Rusko obelhává, rozhoduje za jeho zády a staví Moskvu před hotová rozhodnutí," poznamenal Putin.

Viceprezident Centra politických technologií Alexej Makarkin upozorňuje, že dochází k nové mobilizaci ruské společnosti, která připomíná novou studenou válku.

"Putinovým signálem je: všechny jsme konsolidovali. A ti, kdo se nekonsolidovali, jsou národní zrádci. To je mobilizace společnosti, dojem nových pravidel světové hry, mající skutečné elementy studené války. Západ nyní není konkurent, partner nebo snad soupeř, ale nepřítel," vysvětluje Makarkin.

Simferopol slaví připojení k Rusku.
Simferopol slaví připojení k Rusku. | Foto: Reuters

Podle experta ruský prezident plánoval obsadit celou Ukrajinu. To mu ale znemožnila nízká aktivita prorusky orientovaných aktivistů.

"Na jihovýchodě Ukrajiny nebyly desítky a stovky tisíc lidí, kteří by vyšli na náměstí a řekli by: my chceme do Ruska. Proto bylo nutné upevnit výsledek alespoň na Krymu. Navíc - z pohledu Rusů to je úspěch, společnost zažívá euforii. A ekonomické následky se neprojeví dnes, ale až za nějakou dobu," myslí si ruský expert.

 

Právě se děje

Další zprávy