Moskva - Propustili nás kvůli vylepšení obrazu Ruska před olympiádou v Soči, "mazlíčkem" prezidenta Vladimira Putina.
Po návratu do Moskvy to na tiskové konferenci prohlásila Naděžda Tolokonnikovová, jedna ze dvou donedávna vězněných členek skupiny Pussy Riot.
Ta na letiště Vnukovo dorazila společně s další vězněnou aktivistkou Marijou Aljochinovou, s níž se potkala už na Sibiři, kde byla v poslední době vězněna.
Velké plány
Mladé ženy se podle vlastních slov chtějí i nadále věnovat boji za lidská práva, která jsou podle nich v Rusku stále pošlapávána.
Hodlají proto založit organizaci nazvanou Právní zóna, která by se měla zaměřit především na vězeňství. "Budeme pracovat s uvězněnými," nastínila Aljochinová s tím, že chtějí shromažďovat stížnosti vězňů na porušování práv.
Tolokonnikovová, která si na podmínky ve vězení dlouhodobě stěžovala, vysvětlila, že nejhorší za mřížemi je, když "není možné promluvit a být slyšen".
S penězi Jukosu nepočítáme
Zóna, což je podle ČTK mimo jiné slangové označení pro nápravné zařízení, by měla být financována z příspěvků veřejnosti.
Obě ženy doufají, že jim s činností pomůže i Michail Chodorkovskij, další Putinův kritik, který se na svobodu dostal rovněž na základě nedávno vyhlášené amnestie.
"Nejde o finanční spolupráci. Vážíme si ho jako silného člověka, neuvěřitelnou osobnost, která má za sebou mnohem drsnější zkušenost s vězněním než my," líčila novinářům Tolokonnikovová.
V minulosti proto někdejšímu šéfovi Jukosu napsaly otevřený dopis, v němž ho žádaly o morální podporu.
Na dohled Krista Spasitele
Setkání s novináři, které zorganizovala opoziční televize Dozhď, se uskutečnilo jen pár minut chůze od pravoslavného chrámu Krista Spasitele.
Právě tam, přímo před oltářem, několik členek Pussy Riot předvedlo v únoru 2012 punkovou modlitbu "Bohorodičko, vyžeň Putina", kterou protestovaly proti prolínání církve a Kremlu.
Tři aktivistky kvůli tomu skončily před soudem. Ten je v srpnu 2012 poslal na dva roky za mříže. Nejstarší z nich - nyní 31letá Jekatěrina Samucevičová - byla v říjnu téhož roku propuštěna na podmínku.
Pětadvacetiletá Aljochinová a o rok mladší Tolokonnikovová strávily za mřížemi celkem 21 měsíců a na svobodu se dostaly čtvrt roku před koncem trestu. Své propuštění označily za propagandu.
Amnestii ruská Státní duma vyhlásila při příležitosti 20. výročí ruské ústavy. A kromě Pussy Riot či Chodorkovského byly osvobozeny i tři desítky aktivistů Greenpeace, kteří byli od září stíháni za akci v Barentsově moři.