Damašek - Sýrií otřásají další krvavé nepokoje. Stovky tisíc odpůrců režimu prezidenta Bašára Asada vyšly do ulic.
Celkem odhaduje opozice počet demonstrantů v pátek na půl milionu. Z toho 200 tisíc lidí vyšlo do ulic ve města Hamá. V Aleppu speciální policejní a armádní jednotky tvrdě rozehnaly zhruba deset tisíc lidí.
Celkem už si páteční bitky syrských bezpečnostních složek s opozicí vyžádaly nejméně čtyřiadvacet lidských životů. Další desítky lidí jsou zraněny.
Armáda za podpory obrněných vozidel hlídkovala v centru města Homs a v několika případech prý střílela do lidí. Vojáci obklíčili také místní nemocnici.
Protesty jsou ale hlášeny také z Damašku i ze severosyrské provincie Idlib. Tam v noci na pátek operovala armáda s tanky. Z oblasti Džabal az-Závíja jsou hlášeni tři mrtví.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, toho času pracovně v Litvě, z Vilniusu vzkázala, že by měl Damašek co nejdřív přikročit k reformám, protože jinak bude čelit organizovanějšímu odporu než dosud.
To, že Damašek tento týden povolil opozici vůbec první schůzku jejích představitelů, komentovala slovy: "Musejí zahájit opravdový přechod k demokracii. Povolení jedné opoziční schůzky v Damašku k dosažení tohoto cíle nestačí." Řekla také, že ji znepokojují zprávy o trvajícím násilí na severu země.
Podle aktivistů si od března zásahy proti demonstracím vyžádaly na 1400 mrtvých. Damašek násilnosti připisuje sabotérům a sám udává na 500 mrtvých policistů a vojáků.
Některé země chtějí v Radě bezpečnosti OSN prosadit novou rezoluci k Sýrii. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek zopakoval, že je Moskva proti.
Po jednání s francouzským kolegou Alainem Juppém řekl, že nevidí důvod schvalovat novou rezoluci. Vyzval syrskou opozici, aby vyslechla výzvy Damašku a zapojila se do dialogu s režimem. Svržení Asadovy vlády podle něj bude mít nebezpečné důsledky.