Asad promluvil. Za masakry mohou ozbrojené gangy, řekl

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
20. 6. 2011 12:29
Syrský vůdce chce požádat o rozšíření současné amnestie
Bašár Asad - vládce Sýrie.
Bašár Asad - vládce Sýrie. | Foto: Reuters

Berjút/Damašek - K národní jednotě vyzval Syřany prezident Bašár Asad ve svém teprve třetím veřejném vystoupení od březnového vypuknutí nepokojů v zemi.

Zopakoval, že země "čelí spiknutí", ale vyjde z něj "posílena". V projevu na univerzitě v Damašku, přímo přenášeném státní televizí, vyjádřil soustrast rodinám "mučedníků" a lítost nad ztrátami na životech a majetku

Syrský prezident také oznámil, že brzy zahájí národní dialog.

Jeho autoritářský režim čelí tři měsíce trvajícím nepokojům. Protestující požadují - po vzoru Egypta, Tuniska, Jemenu a dalších arabských zemí - sociální a ekonomické změny.

Demonstrace doprovází masivní zatýkání a ozbrojené střety. Syrská opozice už ustanovila Národní radu.

Podle Bašára Asada je nutné pečlivě rozlišovat mezi lidmi, kteří mají oprávněné požadavky a "sabotéry".

Jak dále uvedla agentura Reuters, za masakry ve městě Džisr aš-Šughúr stojí podle Asada ozbrojené gangy. Mají prý sofistikované zbraně a moderní komunikační zařízení.

Tisíce lidí utekly z příhraničního města do uprchhlických táborů v sousedním Turecku. Podle jejich svědectví na ně zaútočila elitní 4. brigáda, které velí Asadův bratr Máhir

Syrské úřady měly v plánu poslat za mříže 64 tisíc lidí, řekl v Damašku Asad. Někteří se vzdali sami, dodal.

Na Asadův projev čekala s napětím nejen syrská opozice a veřejnost, ale i mezinárodní společenství. Demonstrující Syřané požadují Asadovo odstoupení, k témuž ho v pondělí vyzval také britský ministr zahraničí William Hague v případě, že syrský prezident nazahájí demokratizační reformy. 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy