Syřané prchají do Turecka, bojí se vlastních vojáků

Zahraničí Zahraničí
13. 6. 2011 15:47
Běženci vypovídají o zvěrstvech Asadovy armády
Syrští uprchlíci v Turecku.
Syrští uprchlíci v Turecku. | Foto: Reuters

Damašek - Už téměř deset tisíc Syřanů uprchlo před vojáky vlastní země do Turecka.

Elitní čtvrtá divize syrské armády, pověstná svojí loajalitou vůči režimu, o víkendu obsadila části provincie Idlíb, která se na několik dní prezidentovi Bašáru Asadovi vymkla z kontroly.

Zahraničním novinářům běženci ve stanových táborech, které pro ně Turci narychlo postavili, vyprávějí o utrpení, kterému jsou vystaveni.

Podle jejich svědectví vojáci pálí na vesnice a města z tanků a helikoptér, zapalují domy i pole a střílejí po lidech, kteří prchají.
Někteří z nich dorazili do Turecka zranění, s kulkami v těle.

"Zápalnou municí zničili úrodu, zabíjeli kozy i krávy. Vybrakovali obchody i supermarkety, nikde nic nezůstalo," řekl novinářům jeden z běženců.

Přes hranici uprchl i voják Tahál Luš, který dezertoval. Agentuře AFP řekl, že nechtěl střílet po neozbrojených lidech ve města Rastán.

"Řekli nám, že lidé jsou ozbrojení. Ale když jsme přijeli, viděli jsme jen civilisty beze zbraní. Nařídili nám střílet. Když jsme pronikli do domu, stříleli jsme po všech. Mladých, starých. Ženy byly znásilňovány před svými manžely a dětmi," uvedl dezertér.

Čtvrtá divize, vedená prezidentovým bratrem Mahírem Asadem, vstoupila v neděli do města Džisr aš-Šughúr. Podle výpovědí tamních obyvatel ale ve městě skoro nikdo nezbyl, lidé v obavách utekli.

Jeden z uprchlíků řekl agentuře AFP, že v neděli v centru Džisr aš-Šughúru proti sobě stály dvě skupiny tanků. "Posádky čtyř tanků dezertovaly a začaly střílet na ty ostatní. Jakmile po sobě začaly pálit, utekl jsem," řekl pětatřicetiletý Syřan, který do Turecka prchl v neděli.

Vláda oznámila, že 200 tanků a zhruba 15 tisíc vojáků na severozápad země poslala poté, co v Džisr aš-Šughúru "ozbrojené bandy" postřílely 120 vojáků a policistů. Příslušníci čtvrté divize údajně nalezli u města masový hrob s těly v uniformách.

Obyvatelé města ovšem vypověděli, že mrtvými jsou ti vojáci a policisté, kteří odmítli na rozkaz střílel po civilistech.

Státní syrská televize také tvrdí, že žádní uprchlíci v Turecku nejsou. Že jde o běžné cestování k příbuzným na turecké straně hranice. A do Džisr aš-Šughúru prý armáda vstoupila na žádost obyvatel, aby je chránila před teroristy.

I přes tvrdé represe a střelbu ostrými náboji pokračují demonstrace v mnoha syrských městech. V neděli večer znovu vyšli do ulic lidé v Damašku, Latákíji, Homsu a dalších městech.

Opoziční hnutí odhaduje počet obětí protestů od poloviny března už na čtrnáct stovek.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy