Syřané prchají do Turecka, bojí se vlastních vojáků

Zahraničí Zahraničí
13. 6. 2011 15:47
Běženci vypovídají o zvěrstvech Asadovy armády
Syrští uprchlíci v Turecku.
Syrští uprchlíci v Turecku. | Foto: Reuters

Damašek - Už téměř deset tisíc Syřanů uprchlo před vojáky vlastní země do Turecka.

Elitní čtvrtá divize syrské armády, pověstná svojí loajalitou vůči režimu, o víkendu obsadila části provincie Idlíb, která se na několik dní prezidentovi Bašáru Asadovi vymkla z kontroly.

Zahraničním novinářům běženci ve stanových táborech, které pro ně Turci narychlo postavili, vyprávějí o utrpení, kterému jsou vystaveni.

Podle jejich svědectví vojáci pálí na vesnice a města z tanků a helikoptér, zapalují domy i pole a střílejí po lidech, kteří prchají.
Někteří z nich dorazili do Turecka zranění, s kulkami v těle.

"Zápalnou municí zničili úrodu, zabíjeli kozy i krávy. Vybrakovali obchody i supermarkety, nikde nic nezůstalo," řekl novinářům jeden z běženců.

Přes hranici uprchl i voják Tahál Luš, který dezertoval. Agentuře AFP řekl, že nechtěl střílet po neozbrojených lidech ve města Rastán.

"Řekli nám, že lidé jsou ozbrojení. Ale když jsme přijeli, viděli jsme jen civilisty beze zbraní. Nařídili nám střílet. Když jsme pronikli do domu, stříleli jsme po všech. Mladých, starých. Ženy byly znásilňovány před svými manžely a dětmi," uvedl dezertér.

Čtvrtá divize, vedená prezidentovým bratrem Mahírem Asadem, vstoupila v neděli do města Džisr aš-Šughúr. Podle výpovědí tamních obyvatel ale ve městě skoro nikdo nezbyl, lidé v obavách utekli.

Jeden z uprchlíků řekl agentuře AFP, že v neděli v centru Džisr aš-Šughúru proti sobě stály dvě skupiny tanků. "Posádky čtyř tanků dezertovaly a začaly střílet na ty ostatní. Jakmile po sobě začaly pálit, utekl jsem," řekl pětatřicetiletý Syřan, který do Turecka prchl v neděli.

Vláda oznámila, že 200 tanků a zhruba 15 tisíc vojáků na severozápad země poslala poté, co v Džisr aš-Šughúru "ozbrojené bandy" postřílely 120 vojáků a policistů. Příslušníci čtvrté divize údajně nalezli u města masový hrob s těly v uniformách.

Obyvatelé města ovšem vypověděli, že mrtvými jsou ti vojáci a policisté, kteří odmítli na rozkaz střílel po civilistech.

Státní syrská televize také tvrdí, že žádní uprchlíci v Turecku nejsou. Že jde o běžné cestování k příbuzným na turecké straně hranice. A do Džisr aš-Šughúru prý armáda vstoupila na žádost obyvatel, aby je chránila před teroristy.

I přes tvrdé represe a střelbu ostrými náboji pokračují demonstrace v mnoha syrských městech. V neděli večer znovu vyšli do ulic lidé v Damašku, Latákíji, Homsu a dalších městech.

Opoziční hnutí odhaduje počet obětí protestů od poloviny března už na čtrnáct stovek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy