Chattanooga (USA) – Známí střelce, jenž údajně zabil čtyři americké mariňáky ve městě Chattanooga, se shodují: Byl to bezproblémový mladý muž.
Zatím není jasné, jaký byl motiv jeho střelby. Jméno známé je. Vyšetřovatelé muže identifikovali. Z útoku, při němž zemřeli čtyři příslušníci námořní pěchoty, je podezřelý čtyřiadvacetiletý Muhammad Youssef Abdulazeez.
Agentura AP oznámila, že muž v minulosti opakovaně navštěvoval muslimské země Blízkého východu. Vyšetřovatelé nyní zkoumají okolnosti cest do Jordánska a Jemenu.
Abdulazeez pocházel z Kuvajtu a vyrostl ve středostavovské konzervativní muslimské rodině v americkém státu Tennessee. Jeho rodina se tam přestěhovala po začátku války v Perském zálivu v roce 1991, kdy Irák napadl a okupoval Kuvajt. Abdulazeezova matka pocházela z Jordánska a otec z Palestiny.
Útočníkův otec byl vyšetřován kvůli vazbám na teroristy
Abdulazeez nefiguroval v žádných databázích, které shromažďují podezřelé z terorismu. Vyšetřovatelé uvedli, že jim není známé žádné jeho propojení s mezinárodním terorismem. Britská stanice BBC v analýze případu uvedla, že střelec pravděpodobně jednal sám.
List The New York Times napsal, že jeho otec byl dříve kvůli vazbám na zahraniční militantní organizaci vyšetřován. Pak byl ale ze seznamu podezřelých ze spolupráce s teroristy vyřazen.
Prokuratura už ve čtvrtek oznámila, že střelbu vyšetřuje jako "akt domácího terorismu". Podle představitele FBI Eda Reinholda ale zatím nelze vyloučit žádnou možnost.
Když Abdulazeez navštěvoval střední školu poblíž města Chattanooga, napsal si podle deníku Washington Post na dvě své fotografie prorocký citát: "Moje jméno způsobí bezpečnostní poplach. Co tvoje?"
Jen několik dní před střelbou poskytl policistům další stopu. "Život je krátký a hořký" a muslimové by neměli zmeškat příležitost, aby se "podrobili Alláhovi", napsal Abdulazeez na internet. V pondělí na svém internetovém blogu navíc psal o "bojovnících džihádu.“ Tedy o svaté válce vedené k šíření islámu ve světě.
Jediný problém se zákonem: jízda pod vlivem
Mladík na střední škole našel zalíbení ve sportu. Věnoval se bojovým uměním a byl vášnivý fotbalový fanoušek. Jeho trenér wrestlingu Kevin Emily televizní stanici CNN řekl, že byl skvělý student. "Vždy udělal, o co jsem ho požádal. Na střední škole byl pokorný, vždy mě poslouchal," podivuje se Emily. Abdulazeez byl podle spolužáků velmi inteligentní a míval skvělé známky.
Jeho další bývalý trenér Almir Dizdarevic se CNN svěřil, že mu otec podezřelého útočníka před dvěma lety řekl: "Abdulazeez se vrátil domů.“ Tedy odjel na Blízký východ. Jestli tam například prodělal výcvik pro budoucí teroristy, není jasné.
Dean McDaniel, který dlouhá léta rodinu Abdulazeeze zná, uvedl, že čin nechápe. "Byl to dobrý kluk. Nikdy jsem s jeho rodinou neměl žádné problémy," řekl CNN. Příbuzní podezřelého střelce žijí spolu s dalšími přistěhovalci ve velkém bytovém komplexu na předměstí města Chattanooga. "Jsem šokován, jsem prostě v šoku," řekl deníku Washington Post Abraham Abdelaziz, který se představil jako útočníkův bratranec. "Nevím, co jiného říct," nechal se slyšet se slzami v očích.
Čtyřiadvacetiletý mladík po absolvování střední školy získal v roce 2012 titul inženýra na univerzitě v Tennessee. Několik měsíců před střelbou měl problém se zákonem – řídil pod vlivem alkoholu. Na policejní fotce se po zadržení usmívá a jeho tvář skrývá černý plnovous.
Pití alkoholu se ovšem zásadně neslučuje s profilem někoho, kdo je vyznavačem radikální, přísné formy islámu.
Úřady nyní zkoumají, zda se čtyřiadvacetiletý Abdulazeez neinspiroval extremistickým hnutím Islámský stát nebo nějakou jinou podobnou skupinou. Prokuratura už ve čtvrtek oznámila, že čtvrteční střelbu vyšetřuje jako "akt domácího terorismu". Podle agenta FBI Eda Reinholda ale zatím nelze vyloučit žádnou možnost. "Zkoumáme všechny možnosti. Zda to byl terorismus – ať už domácí nebo mezinárodní –, nebo se jednalo jednoduše o trestný čin,“ uvedl Reinhold.
Střelec podle FBI během jízdy podél armádního náborového střediska nejdříve střílel z kabiny svého vozu. Poté odjel k jinému vojenskému zařízení, vzdálenému asi 24 kilometrů. Tady prý vystoupil z vozu a pak údajně příslušníky námořnictva zastřelil, citovala Reinholda agentura AP.
Abdulazeeze podle televize listu Washington Post po útoku pravděpodobně zastřelila policie.