Útočník zastřelil v USA čtyři mariňáky. Sám přišel o život

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2015 6:30
Muž pocházející z Kuvajtu zaútočil v náborovém středisku amerického námořnictva a v centru pro rezervisty americké armády. Zahynuli příslušníci námořní pěchoty.
Místo útoku ve městě Chattanooga.
Místo útoku ve městě Chattanooga. | Foto: Reuters

Chattanooga (USA) - Při střelbě ve dvou vojenských zařízeních ve městě Chattanooga v americkém státě Tennessee zemřeli ve čtvrtek čtyři příslušníci americké námořní pěchoty.

Během jízdy podél armádního náborového střediska útočník nejdříve střílel z kabiny svého vozu. Poté odjel k jinému vojenskému zařízení, vzdálenému asi 24 kilometrů. Tady vstoupil z vozu a pak příslušníky námořnictva zastřelil.

Střelec, identifikovaný jako čtyřiadvacetiletý Američan kuvajtského původu Muhammad Youssef Abdulazeez, také zahynul. Podle televize CNN ale nejsou okolnosti jeho smrti jasné: neví se, zda ho zastřelila policie, nebo zda spáchal sebevraždu.

"Život je krátký a hořký" a muslimové by neměli zmeškat příležitost, aby se "podrobili Alláhovi", napsal podle monitorovacího střediska SITE před několika dny na internetu Abdulazeez. V žádné z amerických databází osob podezřelých z terorismu ale podle amerických činitelů nefiguroval.

Úřady nyní zkoumají, zda se dotyčný neinspiroval hnutím Islámský stát nebo  podobnou skupinou.

Podle střediska SITE, které monitoruje webové stránky islámských extremistů, podezřelý střelec v pondělním zápisku na internetovém blogu poukázal na oběť společníků muslimského proroka, kteří "bojovali džihád ve jménu Alláha".

Díry po kulkách, které vypálil Abdulazeez.
Díry po kulkách, které vypálil Abdulazeez. | Foto: Reuters

Přátelé a sousedé podle agentury Reuters vzpomínají na Abdulazeeze jako na vášnivého fotbalového fanouška, který prý nikdy nedělal problémy. Zpravodajská stanice CNN napsala, že Abdulazeez byl v dubnu zadržen za to, že údajně řídil pod vlivem alkoholu. Tento měsíc měl stanout před soudem.

Americký prezident Barack Obama později uvedl, že střelec jednal patrně sám, a vyjádřil soustrast rodinám obětí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy