Střelci z Denveru hrozí smrt. Podle poroty je vinen

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 17. 7. 2015 10:14
James Holmes byl obžalován, že při půlnoční premiéře filmu o Batmanovi v Denveru v červenci 2012 postřílel 12 lidí.
James Holmes, který loni zastřelil v kině v coloradské Auroře 12 lidí a desítky dalších zranil, během soudního přelíčení. (12. března 2013)
James Holmes, který loni zastřelil v kině v coloradské Auroře 12 lidí a desítky dalších zranil, během soudního přelíčení. (12. března 2013) | Foto: Reuters

New York - Americká porota uznala Jamese Holmese vinným z několikanásobné vraždy v případu střelby v kině na předměstí Denveru. Holmes byl obžalován, že při půlnoční premiéře filmu o Batmanovi tam v červenci 2012 postřílel 12 lidí a 70 dalších zranil. Sedmadvacetiletý obžalovaný odmítal přiznat vinu. Muži hrozí trest smrti.

Holmes byl obžalován z trestných činů vraždy, pokusu o vraždu a v jednom bodě z držení trhaviny. Porota se o verdiktu radila necelé dva dny. Holmese nakonec ve čtvrtek shledala vinným ve všech 165 bodech obžaloby. Poradě předcházel tři měsíce trvající proces.

Podle obhajoby muž trpí bludy a schizofrenií

Obhajoba někdejšího studenta neurologie při něm tvrdila, že Holmes trpí bludy a schizofrenií a nemůže nést za svůj skutek odpovědnost. Psychiatři předvolaní obžalobou uvedli, že muž je sice těžce duševně nemocný, ale v době činu byl příčetný.

Porota složená z devíti žen a tří mužů tvrzení obhajoby o Holmesově nepříčetnosti nakonec odmítla. Holmes, který se před soud dostavil v modré košili a volných khaki kalhotách, při čtení verdiktu nijak nereagoval; stál vedle svých obhájců, které mu přidělil soud, měl ruce v kapsách a díval se před sebe.

Proces nyní vstupuje do fáze, ve které bude stejná porota rozhodovat, zda by měl Holmes, absolvent Kalifornské univerzity v Riverside, strávit zbytek života ve vězení bez možnosti podmínečného propuštění, nebo zda by měl dostat nejvyšší trest. Obě strany zřejmě předvolají další svědky. Další výpovědi by mohly zaznít již ve středu. Rozhodování o trestu by mohlo trvat po zbytek léta, uvedl soudce Carlos Samour.

"Pro oběti, jejich rodiny, blízké i přátele to byla citově vypjatá a těžká doba. Doufám, že rozhodnutí soudu jim dodá trochu klidu a že bude znamenat začátek uzdravování pro celé Colorado," řekl coloradský guvernér John Hickenlooper.

"Oddechli jsme si," tvrdí přeživší

Mnohé rodiny a přeživší po vynesení verdiktu uvedli, že si oddechli. Tom Sullivan, jehož syn Alex při střelbě zahynul, prohlásil, že hned po prvním slově "vinen" věděl, že je všemu konec.

"Jsme šťastni, že to zvíře, tohle monstrum již nikdy neuvidí denní světlo," prohlásila Sandy Phillipsová, která v kině přišla o dceru Jessiku. "Je to dobrý pocit, když nám to břímě spadlo z beder," dodala.

Na vynesení rozsudku byli i Holmesovi rodiče Arlene a Robert, kteří se po celou dobu mlčky drželi za ruce. Po vynesení verdiktu k poslednímu bodu obžaloby Arlene sklopila tvář na manželovo rameno. Holmesovi rodiče byli podle portálu Daily Mail přítomni na každém jednacím dnu, jejich syn se k nim ale očividně nehlásil. Rozkol mezi nimi nastal v roce 2011, když se Holmes přestěhoval do San Diega, kde studoval neurologii.

Holmes podle obžaloby vyšel v červenci 2012 asi 20 minut po začátku filmového představení nouzovým východem ven z kina Aurora. Po chvíli se vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou. Někteří ze 400 diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách se nechal bez odporu zatknout policií.

 

Právě se děje

Další zprávy