Jednotka více než stovky indických ozbrojených policistek přiletěla do hlavního města Monrovie na konci ledna.
Jejich úkolem bude obnovit liberijské policejní jednotky, které po válce takřka nikde nefungují a přivést mezi strážce zákona více žen.
V Libérii stále není bezpečno, jak však uvedla velitelka jednotky Seema Dhundijová, ženy jsou na nebezpečí dobře připraveny. Sloužily například na nestabilním indickém severu, ale i v jiných neklidných oblastech.
Během 14 let trvající občanské války byla policie v Libérii přímo zavlečena do bojů a začala v ní také bujet korupce. S její současnou reputací je proto mimořádně těžké přesvědčit ženy, aby se k policii připojily.(více ZDE)
"Jednotka odvede dobrou práci a bude motivovat a inspirovat liberijské dívky, aby se přidaly k policejním složkám," nenechá se odradit velitelka Dhundijová.
Jak dostat ženy do policie
Mise v Libérii bude OSN letos stát kolem 750 milionu dolarů. Prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová by ráda, aby 20 procent ze všech policistů v Libérii tvořily ženy.
Jenže teď poměr nedosahuje ani šesti procent, a to také kvůli nízkému vzdělání mnoha žen. OSN proto zavedla speciální programy pro vzdělávání žen, které by se chtěly stát strážkyněmi zákona.
V minulosti byla mise OSN v Libérii doprovázena sexuálními skandály. Vojáci modrých přileb dávali jídlo nedospělým uprchlíkům výměnou za sexuální služby. (více ZDE)
Pokud je však v misích zaměstnáno více žen, podobných problémů výrazně ubývá, tvrdí genderová expertka mírové mise OSN Joanna Fosterová.