Vojáci OSN zneužívají ženy. A stále více

Roman Staněk
19. 5. 2006 12:00
Praha - Obvinění ze sexuálního obtěžování proti členům mírových jednotek OSN přibývá. Přiznávají to i Spojené národy. Nezávislí experti mají situaci za ještě horší.
Voják mise Spojených národů v Súdánu (UNMIS) z Bangladéše hlídkuje ve vesnici Yei v jižním Sudánu. (ilustrační foto)
Voják mise Spojených národů v Súdánu (UNMIS) z Bangladéše hlídkuje ve vesnici Yei v jižním Sudánu. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Jak vyplývá ze statistik OSN, za poslední tři roky se počet případů znásilnění a dalších sexuálních deliktů ze strany jednotek OSN zpětinásobil.

Zatímco v minulém roce řešily Spojené národy 296 případů obtěžování, v roce 2004 to bylo pouze 121 případů a v roce 2003 pouze kolem šedesátky.

Do jednotek v Kongu pronikli pedofilové

Není ovšem jasné, kolik podobných případů znásilnění či sexu s nezletilými se vůbec nedostane na veřejnost.

Vzhledem k tomu, že v mírových sborech po celém světě působí více než 85 000 zaměstnanců ze 120 zemí světa, mohou tyto vyřešené případy tvořit pouze špičku ledovce.

Týdeník Economist například přinesl informaci, že mezi jednotky MONUC, působící v roce 2004 v Kongu, pronikli také "organizovaní pedofilové, kteří do mise nabírali další své přátele."

Liberijská dívka v humanitárním táboře rozděluje jídlo. Jiné dívky v jejím věku za jídlo nabízejí své tělo, varuje humanitární organizace Save the children
Liberijská dívka v humanitárním táboře rozděluje jídlo. Jiné dívky v jejím věku za jídlo nabízejí své tělo, varuje humanitární organizace Save the children | Foto: IRIN

Nejnovější kauza: Libérie

"Chudoba v naší zemi je neúměrně vysoká a mnoho rodičů využívá své dcery, aby šly s těmito muži, kteří jim dají peníze, což pomůže celé rodině," říká Geneva Cooper, liberijský dělník.

Bylo to právě v Libérii, kdy se na začátku května zneužívání ze strany mírotvůrců opět dostalo do povědomí široké veřejnosti.

Humanitární organizace Save the Children totiž přinesla vůči OSN kritickou zprávu o sexuálním zneužívání dívek v Libérii právě jejími zaměstnanci. Za sex dívky dostávaly peníze, jídlo nebo byly svezeny autem či jim byl promítnut film.

Více o případu v Libérii ZDE

"Když se rozhlédnete po ulici, hlavně v noci, uvidíte dívky, které by měly doma studovat nebo být s rodiči. Vidíte, jak s příslušníky OSN jezdí kolem v autech do nočních klubů. Chování těch mužů je velmi špatné," řekl Jeremiah Quitah.

Tento student univerzity v Monrovii patří k mnoha mladým mužům, kterým samozřejmě "randění" místních dívek s bohatými muži a vojáky vadí.

Člen pákistánských
Člen pákistánských | Foto: Reuters

OSN prohřešky vojáků dlouho ignorovala

Stížnosti týkající se sexuálního zneužívání řeší nezávislá instituce Úřad pro vnitřní dohled (OIOS).

Z 295 vyřešených případů v loňském roce se největší počet týkal vojáků, proti kterým bylo vedeno 191 řízení. Následuje 84 civilních pracovníků a šestnáct policistů. Potrestáno bylo také nejméně šest velitelů.

"Spojené národy a jejich 191 členů ignorovalo sexuální zneužívání svými zaměstnanci po desetiletí," říká Irwin Arieff, reportér agentury Reuters.

Reformy? Ještě dlouhá cesta

Až po tom, co na veřejnost vyplynuly případy znásilnění, pedofílie a svádění hladových dětí metodou "jídlo za sex" v Kongu předminulý rok, OSN zavedla politiku "nulové tolerance" a některé další reformy.

Infobox
Autor fotografie: UNMIL

Infobox

Voják OSN bude vždy:

  • se chovat profesionálně a disciplinovaně
  • podporovat a povzbuzovat ostatní členy jednotky
  • chovat se k obyvatelům hostující země zdvořile, s respektem a uznáním
  • respektovat místní zvyky, kulturu, náboženství, tradice a rodové problémy
  • si vědom práv žen a dětí a nikdy je nebude poškozovat

Jak však podotýká jeden z tvůrců těcho reforem, jordánský princ Zejd Husajn, bude trvat tři nebo čtyři roky, než se systém reformuje úplně a začne být účinný.

V těchto měsících se už například rozjíždějí programy pomoci obětem. OSN také žádá o konzultace nezávislé organizace, i když výsledky jejich zjištění nejsou pro OSN vždy pozitivní, spíše naopak.

Kritici zmiňují hlavně neomezené možnosti Úřadu pro vnitřní dohled, který rozhoduje o všech případech. Upozorňují také na diplomatickou imunitu zaměstnanců OSN v daných zemích.

"Je třeba uklidnit napětí mezi Spojenými národy, zeměmi, kde se případy zneužívání staly, a vládami, které vybírají vojáky do misí," řekl Husajn.

 

Právě se děje

Další zprávy