Protiruské sankce USA jsou v rozporu s mezinárodním právem, tvrdí Berlín

ČTK ČTK
31. 7. 2017 12:12
Podle německé ministryně hospodářství Brigitte Zypriesové jsou připravované sankce Spojených států proti Rusku v rozporu s mezinárodním právem. Evropská komise by se podle ní měla nyní zabývat protiopatřeními. Proti chystaným restrikcím se ohradila také Francie a Rakousko. Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, minulou středu Spojené státy varoval, že EU obratem zareaguje na chystané sankce, pokud budou ohrožovat energetickou bezpečnost unie.
Donald Trump během prvního osobního setkání s Vladimirem Putinem.
Donald Trump během prvního osobního setkání s Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters

Berlín - Chystané sankce Spojených států proti Rusku, které mohou poškodit zájmy evropských firem, porušují mezinárodní právo a Evropská komise by vůči Washingtonu měla zvážit protiopatření.

V Berlíně to v pondělí řekla německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová.

"Prostě a jednoduše: Domníváme se, že je to v rozporu s mezinárodním právem," prohlásila Zypriesová o protiruských sankcích, které minulý týden schválily obě komory amerického Kongresu a které nyní čekají na podpis prezidenta Donalda Trumpa.

"Samozřejmě nechceme obchodní válku. Je však důležité, aby se Evropská komise nyní zabývala protiopatřeními," dodala Zypriesová podle agentury Reuters.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker minulou středu varoval USA, že unie obratem zareaguje na chystané americké sankce proti Rusku, pokud budou ohrožovat energetickou bezpečnost unie.

Proti připravovaným restrikcím se ohradila také Francie a Rakousko.

Nové americké sankce jsou zaměřené na ruskou energetiku, finanční sektor, železniční i námořní dopravu a těžební odvětví.

Příslušný zákon dává Trumpovi možnost uvalit sankce na libovolné společnosti, včetně těch evropských, podílející se na budování či provozu plynovodů a ropovodů, které se nacházejí na ruském území nebo směřují z Ruska do dalších zemí.

Sankce by tak podle serveru Politico mohly kromě jiného zasáhnout i zamýšlený plynovod Nord Stream 2, jenž spočívá v rozšíření stávajícího plynovodu přivádějícího zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

Na projektu se v září 2015 dohodl ruský státní kolos Gazprom s německými společnostmi E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou ENGIE a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell.

 

Právě se děje

Další zprávy