Caracas - Půtky venezuelského prezidenta Nicoláse Madura s Washingtonem sjednotily vůdce latinskoamerické levice.
Podle serveru BBC několik latinskoamerických zemí na společném mimořádném summitu v Caracasu vyzvalo Spojené státy, aby odvolaly prohlášení, ve kterém Venezuelu označují za hrozbu americké národní bezpečnosti.
To mezi nejdůležitějšími regionálními spojenci Venezuely vyvolalo silné rozhořčení.
Sám prezident Maduro se nechal slyšet, že "Venezuela nemá a nikdy neměla v úmyslu napadnout USA nebo někomu škodit."
Latinskoamerická jednota
Výraznou podporu získal od kubánského vůdce Raúla Castra, který sice v současné době spolupracuje na obnovení kubánsko-amerických vztahů, přesto však zdůrazňuje neoddiskutovatelnou latinskoamerickou jednotu, za kterou je ochoten kdykoliv se postavit.
Venezuela a Kuba spolu s představiteli dalších spřízněných režimů - Ekvádoru, Bolívie a Nikaraguy - tak vytvořili dlouhodobě proklamovanou opozici vůči politice USA.
Součástí jejich rétoriky je především vymezování se vůči imperiální minulosti Spojených států, která je latinskoamerickými levicovými politiky často připomínána.
Nikaragujský prezident a bývalý revolucionář Daniel Ortega dokonce prohlásil, že jsou to právě Spojené státy, kdo představuje hrozbu globální bezpečnosti.
Vztahy mezi Venezuelou a Spojenými státy jsou napjaté již delší dobu.
Maduro již od svého nástupu do funkce obviňuje některé americké představitele z protivenezuelské činnosti.
Spojené státy naopak Caracas dlouhodobě kritizují za nedostatečné dodržování lidských práv. Také poukazují na otázku svobodných a soutěživých voleb v zemi.
Sám Maduro zvítězil v prezidentských volbách v roce 2013 velmi těsně a jeho popularita od té doby výrazně klesla. Přesto jeho mocenská pozice v zemi stále roste.