Venezuela dala USA ultimátum na odchod většiny diplomatů

ČTK ČTK
2. 3. 2015 23:05
Vztahy mezi oběma zeměmi jsou dlouhodobě napjaté, prezident Maduro některé americké představitele obviňuje z protivenezuelské činnosti již od předloňského nástupu do funkce.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas/Washington - Spojené státy jsou znepokojeny zadržením amerických občanů ve Venezuele, které prezident Nicolás Maduro o víkendu zdůvodnil jejich údajnou účastí na špionáži.

Oznámilo to dnes americké ministerstvo zahraničí v reakci na rostoucí diplomatické napětí mezi oběma zeměmi. Venezuelská vláda krátce předtím dala USA dva týdny na to, aby z Caracasu stáhly většinu svých diplomatů.

Venezuela podle Madurova sobotního prohlášení zadržela několik Američanů včetně jednoho pilota, které podezřívá ze špionáže. USA jsou tím podle mluvčí ministerstva zahraničí Marie Harfové znepokojeny, další informace však nemají. Venezuelská vláda si dnes předvolala vysokého představitele americké ambasády ke konzultaci.

Caracas dal dnes Spojeným státům dvoutýdenní ultimátum, aby výrazně zredukovaly počet svých diplomatů působících v zemi. Ze současné stovky má podle agentury Reuters povoleno zůstat 17 lidí.

Venezuelu k tomu podle Madura přiměly obavy z údajného amerického vměšování do vnitřní politiky země. Prezident tento krok zdůvodnil rovněž tím, že Venezuela má ve Washingtonu 17 diplomatických pracovníků a počty na obou stranách by měly být vyrovnané.

Socialistická vláda podle Madura zároveň chystá zavedení víz pro americké občany.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou dlouhodobě napjaté, Maduro některé americké představitele obviňuje z protivenezuelské činnosti již od předloňského nástupu do funkce.

V únoru situaci vyostřilo prezidentovo tvrzení, že Spojené státy pomáhají venezuelské opozici v přípravě státního převratu. Washington toto obvinění označil za absurdní, stejně jako veškerá předchozí slova o americké účasti na činnosti namířené proti Venezuele a jejím představitelům.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy