Venezuele do konce roku povládne prezident bez parlamentu

16. 3. 2015 6:31
Takzvaný "protiimperialistický" zákon o prezidentských dekretech začne platit v nejbližších dnech.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro může až do konce roku vládnout pomocí dekretů, které mu dají právo měnit zákony bez souhlasu parlamentu.

Dočasné rozšíření pravomocí prezidenta odhlasovali v neděli poslanci Národního shromáždění, kde má jeho socialistická strana většinu.

Maduro tvrdí, že silnější postavení hlavy státu je nutné kvůli údajné hrozbě ze strany USA, které před týdnem rozšířily sankce proti Venezuele.

Takzvaný "protiimperialistický" zákon o prezidentských dekretech začne platit v nejbližších dnech, prezident své nové pravomoci může využívat do letošního 31. prosince.

Pro zákon zvedli ruku socialisté, kteří mají ve 165členném parlamentu 99 křesel, opozice byla proti.

Dekrety si vymohl i Chávez

Spojené státy před týdnem přitvrdily protivenezuelské sankce vyhlášené koncem loňského roku.

Washington tehdy na sankční seznam zařadil víc než dvě desítky vysoce postavených Venezuelanů, kteří v souvislosti s tvrdým potlačením loňských protivládních demonstrací nesmějí cestovat do USA a nemají přístup k účtům v amerických bankách. Nově na seznam přibylo dalších sedm jmen.

Maduro si možnost vládnout pomocí dekretů vymohl už v roce 2013. Tehdy tvrdil, že je to nutné kvůli přijetí naléhavých opatření týkajících se podpory ekonomiky a boje s korupcí.

Pravomoci si nechal během svého funkčního období celkem čtyřikrát rozšířit i Madurův předchůdce Hugo Chávez: ten s pomocí dekretů vládl v letech 2009, 2000-2001, 2007-2008 a 2010-2012.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy