reklama
 
 

Venezuele do konce roku povládne prezident bez parlamentu

16. 3. 2015 6:31
Takzvaný "protiimperialistický" zákon o prezidentských dekretech začne platit v nejbližších dnech.

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro může až do konce roku vládnout pomocí dekretů, které mu dají právo měnit zákony bez souhlasu parlamentu.

Dočasné rozšíření pravomocí prezidenta odhlasovali v neděli poslanci Národního shromáždění, kde má jeho socialistická strana většinu.

Maduro tvrdí, že silnější postavení hlavy státu je nutné kvůli údajné hrozbě ze strany USA, které před týdnem rozšířily sankce proti Venezuele.

Takzvaný "protiimperialistický" zákon o prezidentských dekretech začne platit v nejbližších dnech, prezident své nové pravomoci může využívat do letošního 31. prosince.

Pro zákon zvedli ruku socialisté, kteří mají ve 165členném parlamentu 99 křesel, opozice byla proti.

Dekrety si vymohl i Chávez

Spojené státy před týdnem přitvrdily protivenezuelské sankce vyhlášené koncem loňského roku.

Washington tehdy na sankční seznam zařadil víc než dvě desítky vysoce postavených Venezuelanů, kteří v souvislosti s tvrdým potlačením loňských protivládních demonstrací nesmějí cestovat do USA a nemají přístup k účtům v amerických bankách. Nově na seznam přibylo dalších sedm jmen.

Maduro si možnost vládnout pomocí dekretů vymohl už v roce 2013. Tehdy tvrdil, že je to nutné kvůli přijetí naléhavých opatření týkajících se podpory ekonomiky a boje s korupcí.

Pravomoci si nechal během svého funkčního období celkem čtyřikrát rozšířit i Madurův předchůdce Hugo Chávez: ten s pomocí dekretů vládl v letech 2009, 2000-2001, 2007-2008 a 2010-2012.

16. 3. 2015 6:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama