Spekulace některých zahraničních expertů a politiků, že by se mohlo jednat o záměrnou akci Kremlu, se na sociálních sítích začaly objevovat bezprostředně po novinářčině vystoupení. Kvůli jejím nedávným rozhovorům a mírným trestům, které jí ruské úřady prozatím udělily, takové hlasy ještě zesílily.
Dlouholetá novinářka nejsledovanější ruské televizní stanice se v polovině března objevila ve studiu s plakátem, na kterém mimo jiné stálo: "Zastavte válku, nevěřte propagandě, tady vám lžou." Za svůj čin dostala zatím pokutu v přepočtu přibližně 11 tisíc korun. Ruské úřady ji také obvinily z diskreditace armády.
Odborníci upozorňují na to, že i s ohledem na zkušenosti s ruskými soudy a nově schválenými zákony je trest pro Ovsjannikovovou překvapivě mírný. Po invazi na Ukrajinu totiž ruští poslanci schválili zavedení trestní odpovědnosti s možností uložit až 15 let vězení za dezinformace a za to, co ruské úřady vyhodnotí jako lživé zprávy o ruské armádě.
"Kdyby to byl skutečný akt neposlušnosti, Ovsjannikovová by nyní byla týrána ve vězení Federální službou bezpečnosti, drželi by ji ve vazbě a dostala by 15 let ve vězení za použití slova 'válka'," upozorňuje na Twitteru Larrisa Dorošenková, mediální analytička na Northeastern University v americkém Bostonu.
"Alespoň tak to funguje v sousedním Bělorusku. Ona dostala jen pokutu ve výši 30 tisíc rublů. V Bělorusku byste dostali ještě víc, jen kdybyste si oblékli ponožky ve špatné barevné kombinaci," dodala.
Have you fallen for #russian #propaganda? Yesterday all social media exploded with a “dissident” on Russia’s main TV channel during “live” prime time news. I was very skeptical and cautious to render my judgment, but today am confident it was all staged and fake. Why? Follow 🧵/1 pic.twitter.com/JYl8uYTdk8
— Larissa Doroshenko 🇺🇦 (@doroshishka) March 15, 2022
Do celkového obrazu novinářčina protestu podle Dorošenkové nezapadá i fakt, že použila na svém transparentu angličtinu. "Pokud by tedy bylo jejím cílem zapůsobit především na Rusy, proč používat anglický jazyk a ještě v něm psát o tolik větším písmem? A pokud vím, tak První kanál je stejně již ve většině západních zemí zakázán," dodala.
"Zastavte bratrovražednou válku!"
Pochybnosti vzbudily mezi některými analytiky i poslední rozhovory, které Ovsjannikovová poskytla západním médiím. Mimo jiné v nich uváděla, že i pod hrozbou dalších trestů odmítá Rusko opustit. Nepřijala ani možnost konzulární ochrany a azylu ve Francii, které jí bezprostředně po vystoupení nabídl francouzský prezident Emmanuel Macron.
"Nikdy jsem nepřemýšlela o možnosti emigrace. Jsem vlastenka a můj syn je ještě vlastenečtější než já," uvedla 27. března v rozhovoru pro italskou televizi RaiTre. Také dodala, že se ale nyní v Moskvě necítí bezpečně a všichni kolegové z televizního kanálu s ní přerušili kontakty.
Mediální prostor také Ovsjannikovová opakovaně využila k tomu, aby Západ vyzvala ke zrušení protiruských sankcí, které podle ní vážně dopadají na běžné občany. "Je to válka Putina, a ne obyčejných Rusů," uvedla 20. března v rozhovoru pro americkou televizní stanici ABC News a dodala, že stále věří v "historii své země".
Taková vyjádření podle Sergeje Sumlennyho, experta na východní Evropu, právě poukazují na to, že Moskva mohla akci využít ke své propagandě. Tím, že se novinářka opakovaně zastává běžných obyvatel, jen Kremlu napomáhá vnést mezi západní země pochybnosti, zda je správné, aby přísné sankce dopadaly na všechny obyvatele Ruska.
"Tato loutka Federální služby bezpečnosti teď nabádá EU k tomu, aby zrušila sankce, protože ‘babičky a dětičky trpí a jen to jen válka Putina’. Ti, kteří ji aplaudovali, vlastně Putinovi pomohli," uvedl na Twitteru Sumlenny.
Ukrajiský poslanec Roman Hryščuk na sociálních sítích také upozornil na to, že Ovsjannikovová používá ve svých vystoupeních stále stejnou rétoriku jako kremelská propaganda. Invazi na Ukrajinu novinářka v rozhovoru pro francouzskou televizi France24 nazvala "bratrovražednou válkou" a oba národy jako "bratrské".
"Toto je hlavní narativ ruské propagandy, který je využíván jako vysvětlení k okupaci Ukrajiny - ‘Jsme bratři a měli bychom žít v jedné zemi’," podotkl na Twitteru Hryščuk. Podle něj je vysoce pravděpodobné, že ruská propaganda vystoupení záměrně zinscenovala, aby ovlivnila veřejné míněné v Evropské unii a Spojených státech, donutila je ke zmírnění protiruských sankcí a rozpoutala na Západě diskusi o "špatných" a "správných" Rusech.
Soudy se mají případem Ovsjannikovové zabývat opět 14. dubna. Není ale zatím jasné, zda novinářka bude čelit ještě nějakému dalšímu, závažnějšímu obvinění, uvádějí světové tiskové agentury a média.