Praha/Kyjev – Ukrajinská armáda hlásí největší ztráty od vyhlášení příměří před více než třemi týdny.
Tanky separatistů zaútočily na letiště v Doněcku. Zasáhly obrněný transportér, zemřelo devět vojáků včetně velitele. Zároveň povstalci mohutně ostřelovali městečko Debalcevo.
Není náhoda, že příměří se nejvíc porušuje právě v těchto dvou místech. Separatisté si chtějí zajistit území, které mohou dobře kontrolovat. A zároveň s ním získat i základní dopravní infrastrukturu.
K tomu jim chybí kontrola právě těchto dvou míst. Bez doněckého letiště nebudou mít přistávací plochu pro větší letadla a Debalcevo je klíčový strategický uzel, bez kterého nebude možná plynulá osobní ani nákladní přeprava v takzvané Doněcké lidové republice.
Letiště Sergeje Prokofjeva v Doněcku bylo zrekonstruováno a slavnostně uvedeno do provozu před dvěma lety. U příležitosti mistrovství Evropy ve fotbale, které se konalo rovněž v Doněcku.
Hrálo se tam například semifinále mezi Španělskem a Portugalskem.
Dnes se samozřejmě vzdušný přístav "změnil“ k nepoznání. Vše je rozstříleno, ale stále je to jediná plocha v Donbasu, kde mohou přistávat velká letadla.
Na mnohem skromnějším letišti v Luhansku - jinak rovněž totálně zdevastovaném - to možné není.
O tom, že by ukrajinská armáda strategicky důležité letiště přenechala separatistům, se dokonce hovořilo na jednáních v Minsku. Je to jediný bod ve městě, který povstalci dosud nebyli schopni dobýt.
Na konci května terminál sice obsadili bojovníci proruského dobrovolnického praporu Vostok, ale ukrajinská armáda je mohutnou ofenzívou s pomocí letadel, vrtulníků i dělostřelectva vytlačila.
Kyjev prý ale žádné stažení neplánuje.
"Doněcké letiště bylo a bude pod kontrolou našich ozbrojených sil,“ prohlásil v pondělí mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko.
Původně pětadvacetitisícové městečko Debalcevo nyní leží na konci úzké kapsy, kontrolované ukrajinskou armádou a zasahující hluboko do území separatistů.
Vojáci se tam drží, přestože jsou obklíčeni ze třech stran a hrozí jim podobné obklíčení jako v srpnu v Ilovajsku. Tam separatisté vládním sílám zcela odřízli ústupové cesty a bitva skončila pro armádu katastrofou: zahynuly údajně stovky vojáků, někteří z nich při marném pokusu probít se z obklíčení.
Debalcevo je důležitá železniční křižovatka. Jestliže zůstane v rukou Kyjeva, vlaková doprava bude v takzvané Doněcké lidové republice omezena.
"Bombardují nás tu vším, co mají. Z raketometů Grad, Uragan, Smerš. Příměří nic moc nezměnilo,“ popsal novinářům situaci jeden z ukrajinských vojáků ve městě.
Obyvatelé, kteří v Debalcevu zůstali, jsou už tři týdny bez vody. Omezené je telefonní spojení a mnoho domů má vybitá okna.
Na začátku konfliktu v dubnu Debalcevo obsadili proruští ozbrojenci, ukrajinská vojska město dobyla 29. července.
Faktu, že povstalci postupně budují oblast pod svojí kontrolou tak, aby mohli existovat dlouhodobě jako samostatná entita, odpovídá i srpnový výpad na přístav Novoazovsk na pobřeží Azovského moře. Zajistili si tak přístup k moři a alespoň malý přístav.