Problém. Uvnitř Usámova domu nikdo ozbrojený nebyl

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 5. 2011 14:49
Smrt svého vůdce už na internetu potvrdila i teroristická organizace Al-Káida
Čím víc informací o akci mariňáků uniká, tím větší kritiku vysluhuje.
Čím víc informací o akci mariňáků uniká, tím větší kritiku vysluhuje. | Foto: Reuters

Washington - Nejmenovaný zdroj, obeznámený se zprávou o zásahu amerických výsadkářů ve skrýši Usámy bin Ládina, prozradil agentuře Reuters další verzi průběhu operace - od pondělí už třetí.

Al-Káida mezitím na svých stránkách potvrdila Ládinovu smrt. Jeho krev podle teroristů nebyla prolita nadarmo. Útoky na Američany a jejich spojence mají pokračovat.

Podle agentury Reuters to oznámilo americké centrum SITE monitorující servery islámských radikálů.

Zatím poslední verze průběhu operace speciální jednotce, jejím velitelům a potažmo i prezidentu Baracku Obamovi lichotí nejméně.

Naznačuje totiž, že nejelitnější z elitních vojáků jednali zbrkle a "chirurgický zásah" v Usámově pevnosti se zvrtl ve zbytečný masakr. 

Střelbu údajně opětovala jen jedna ze čtyř zastřelených osob, na kterou navíc SEALs narazili nikoli v Usámově domě, ale v budově pro hosty. Tři lidé tak zemřeli zbytečně.

Zdroj agentury Reuters, který mluvil pod podmínkou anonymity, potvrdil, že nejhledanější terorista nebyl ozbrojen, ani se nesnažil zasahující vojáky nějak ohrozit.

O jednom ze zastřelených se prý komando domnívalo, že svírá zbraň. Později ale vyšlo najevo, že se spletlo.

Pondělní verze - bouřlivá přestřelka, museli jsme zabíjet

Usáma bin Ládin kladl ozbrojený odpor, američtí komandos ho proto nemohli zajmout a museli ho zastřelit. Ládina zabila kulka, jež ho zasáhla do hlavy. Navíc používal jednu svou manželku jako živý štít. Žena byla zastřelena. Tak zněly první informace, které Washington vypustil do světa.

Úterní verze - Zabíjet jsme nemuseli, ale bylo to jistější

V úterý vyšlo najevo, že Usáma bin Ládin nebyl ozbrojen, když ho příslušníci amerických speciálních jednotek zastřelili. Nepoužil svou ženu jako živý štít, ta také nebyla zabita, ale má pouze průstřel nohy. Nyní je i s několika dětmi zadržována v Pákistánu.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney na briefingu rozpačitě připustil, že první verze událostí, kterou poskytl hlavně Obamův poradce pro boj proti terorismu John Brennan, byla "příliš chvatná". "Stále ji upravujeme a aktualizujeme," dodal.

Páteční verze - V Usámově domě nikdo ozbrojený nebyl, ale jak jsme to měli vědět

Takto vypadá rekonstrukce zásahu, kterou sestavila agentura Reuters na základě posledních informací dvou zdrojů z americké administrativy: Komando Navy SEAL provedlo výsadek na střechu domu pro hosty - jedné ze dvou budov za zdmi Usámovy skrýše.

Už v tomto okamžiku se vojáci setkali s nepřátelskou střelbou. Když se pak dostali dovnitř domu pro hosty, zastřelili muže, který byl uvnitř.

Později se ukázalo, že šlo o Abúa Ahmada Kuvajtího, tedy spojku Usámy bin Ládina s okolním světem. Byl to právě on, kdo přivedl CIA na stopu šéfa Al-Káidy.

Poté se zásahová jednotka vydala do hlavní budovy, kde spatřila dalšího muže, jenž údajně měl ruce schované za zády. Vojáci se domnívali, že skrývá zbraň, a tak ho zastřelili.

Byl to Kuvajtího bratr, který rovněž působil jako kurýr, ale žádnou zbraň nedržel. Později se ale poblíž jeho těla zbraně našly.

Pak se SEALs vydali po schodech do vyšších pater. Cestou zastřelili dalšího muže, jenž běžel proti nim. Zřejmě to byl jeden z Usámových synů. Ani on nebyl ozbrojen.

Když vojáci vyběhli po schodech, uviděli toho, pro koho si přišli - Usámu bin Ládina, který se vyklonil ze dveří. Po nejméně jednom výstřelu se ale nejhledanější terorista stáhl zpět do místnosti, z níž se vykláněl.

Když za ním Američané vběhli dovnitř, zkřížila jim cestu žena - pravděpodobně jedna z Usámových manželek. Tu střelili do nohy a odstrčili na stranu. Potom podle zdrojů agentury Reuters bez většího váhání zastřelili Usámu bin Ládina.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy