Akční drama v přímém přenosu. Obama sledoval zásah živě

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 5. 2011 11:54
Prezident se bál o život vojáků amerických elitních jednotek, uvedl šéf CIA
Americký prezident Barrack Obama a další vysocí představitelé USA sledují zásah proti Ládinovi v přímém přenosu.
Americký prezident Barrack Obama a další vysocí představitelé USA sledují zásah proti Ládinovi v přímém přenosu. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama sledoval likvidaci Usámy bin Ládina v přímém přenosu.

Zásahu elitní jednotky amerického námořnictva přihlížel v takzvané situační místnosti Bílého domu spolu s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, šéfem tajné služby CIA Leonem Panettou a dalšími vysokými představiteli amerických bezpečnostních složek, kteří utajovaný zásah v Pákistánském městě Abbottábád plánovali.

Mezi diváky byl i Obamův poradce pro boj s terorismem John Brennan, který o hromadném sledování netradičního "akčního thrilleru" informoval média.

"Jsme schopni monitorovat průběh operace od začátku až do konce. Měli jsme o vývoji podrobné informace v reálném čase," cituje ho americká televize CNN.

Podle deníku Los Angeles Times se měl přenos ze zásahu proti Ládinovi vysílat nejen v suterénu západního křídla Bílého domu, ale i v centrále CIA ve Virginii.

Zda měli Obama a spol. k dispozici video, nebo jestli poslouchali radiovou komunikaci, Brennan odmítl komentovat. O nic vstřícnější nebyl ani mluvčí Bílého domu.

Jasno bylo v únoru

Vrcholně utajenou operaci plánovala vybraná hrstka amerických oficiálních činitelů od srpna loňského roku. Tehdy CIA objevila při sledování kurýra Al-Káidy, který měl blízký vztah s Usámou bin Ládinem, nápadně opevněnou vilu ve městě Abbottábád asi 100 kilometrů severně od pákistánského hlavního města Islámábád. 

O tom, že se v obrněné vile schovává Usáma bin Ládin, bylo definitivně jasno v polovině února. Prezident Barack Obama se proto rozhodl spustit akci.

Během následujících dvou a půl měsíců se konalo pět schůzek národní bezpečnostní rady.

Barack Obama schválil provedení zásahu 29. dubna, těsně před odjezdem do tornády zdecimované Alabamy.

Foto: Reuters

Obama se bál o své "hochy"

"Zneškodnili jsme nejnebezpečnějšího teroristu naší doby. Prezidentu Obamovi a jeho týmu jsme v průběhu akce zprostředkovávali přesné, relevantní a rychlé zprávy o klíčových momentech mise," řekl CNN šéf americké tajné služby CIA Leon Panetta.

"Myslím, že pro lidi v té místnosti to byly jedny z nejúzkostnějších okamžiků v jejich životech. Minuty utíkaly jako dny a prezident se velmi bál o naše lidi - to bylo to, na co celou dobu myslel," popsal ještě Panetta atmosféru v operační místnosti.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy