Město, kde stál Usámův dům, se bojí. Západu i teroristů

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 5. 2011 12:03
O pákistánském Abbottábádu většina lidí v životě neslyšela. Teď ho zná celý svět

Abbottábád - Město Abbottábád, ležící padesát kilometrů severovýchodně od pákistánské metropole Islámábádu, bylo až do noci z neděle na pondělí nepříliš významným správním centrem provincie Chajbar Paštúnchwá.

Většina lidí na světě o Abbottábádu v životě neslyšela.

Vše se změnilo, když americký prezident Barack Obama v přímém přenosu oznámil, že CIA v Abbottábádu vypátrala skrýš nejhledanějšího teroristy světa, Usámy bin Ládina. A že ho při následném zásahu američtí vojáci zastřelili.

Snímky z pevnosti šéfa Al-Káidy obletěly celý svět. Jak ale vypadal život ve městě, které navždy vstoupilo do historie, před zásahem amerických speciálních jednotek?

Abbottábád je vzdálený asi hodinu cesty autem od Islámábádu. Většinu obyvatel tvoří příslušníci střední třídy.

Vzhledem k tomu, že se ve městě nacházejí tři vojenské objekty, včetně výcvikového centra a vojenské akademie, šlo zdánlivě o jedno z nejbezpečnějších míst v Pákistánu.

Mysleli jsme, že jde o cvičení

"Zpočátku jsme tomu já ani moje rodina nemohli uvěřit. Okolo půl druhé v noci jsme uslyšeli rány a můj mladší bratr a bratranec, kteří bydlí v těch místech, uviděli nízko letící vrtulník a pohyb na střeše," cituje deník USA Today jednoho z místních obyvatel, Sádika Aaleho Muhammada.

Několik hodin před úderem Američanů podle něj nešla elektřina a město se ponořilo do tmy. Pak přiletěly helikoptéry.

"Mysleli jsme, že se jedná o vojenské cvičení. Když se pak ale ozvaly výbuchy a viděli jsme oheň, pochopili jsme, že jde o něco vážného. Když Usámovi ochránci jednu z helikoptér sestřelili, ozval se obrovský výbuch," popisuje dál Muhammad. 

Pákistánští vojáci střeží komplex v Abbottábádu, kde žil a zemřel Usáma bin Ládin (snímek z 3. května 2011).
Pákistánští vojáci střeží komplex v Abbottábádu, kde žil a zemřel Usáma bin Ládin (snímek z 3. května 2011). | Foto: Reuters

Ten, kdo první tweetnul

Časopis Time přinesl rozhovor s mužem, který prostřednictvím příspěvku na sociální síť Twitter o posledních okamžicích Usámy bin Ládina nevědomky informoval jako první. Druhý den se jeho jméno proslavilo po celém světě.

"Helikoptéra se nad tou budovou vznášela asi pět nebo šest minut, pak jsem uslyšel výbuch a všechno v místnosti se začalo třást," řekl Sohaib Athar reportérovi Time. Myslel si, že se jedná o teroristický útok.

Že to nebyl sebevražedný atentátník, mu pak došlo, protože neslyšel sirény přijíždějících sanitek.

Za několik hodin pákistánská armáda ve městě zastavila dopravu a obsadila ulice. Když se obyvatelé Abbottábádu z projevu prezidenta Obamy dozvěděli, že byl v jejich městě zabit Usáma bin Ládin, vyvolalo to smíšené pocity.

"Myslím, že se teď všichni cítí trochu nejistě. Všichni věděli, že ve velkých městech, jako je Islámábád, Láhaur nebo Karáčí, působí Al-Káida, ale mysleli jsme si, že v Abbottábádu je bezpečno," svěřuje se Sadiak Aale Muhammad.

Ládin měl pět Toyot

Usámova rodina prý u místních obchodníků nenakupovala.
Usámova rodina prý u místních obchodníků nenakupovala. | Foto: Stránky města Abbottábád

Další obyvatel Abbottábádu, čtyřiadvacetiletý vysokoškolský student Salman Hassán Muhammad znal obyvatele domu od vidění.

Před deseti lety prý dům koupil neznámý Afghánec. Lidé, kteří v něm bydleli, podle něj jezdili v pěti SUV značky Toyota a kromě toho, že se chodili modlit do mešity, se veřejného života naprosto stranili. Nenakupovali ani v místních obchodech.

Hedvábí vystřídali turisté, turisty mariňáci

Město, přes které kdysi vedla takzvaná Hedvábná stezka, bylo pro své příjemné klima vyhledávaným cílem turistů. Žijí tu vzdělaní lidé; například učitelé, lékaři nebo vojenští důstojníci v penzi. Ti teď mají strach.

"Budeme v bezpečí? Co když se na nás budou ozbrojenci mstít? Takoví lidé mohou žít mezi námi, aniž bychom o tom vůbec věděli," dodává Muhammad.

To, že americké vrtulníky operovaly nad pákistánským územím naprosto nerušeně a v celém městě během zásahu nešla elektřina, podle něj svědčí o tom, že se na zásahu podílela i pákistánská armáda.

Centrum Abbottábádu.
Centrum Abbottábádu. | Foto: Stránky města Abbottábád

Místní obyvatelé svorně tvrdí, že o tom, že mají za souseda Usámu bin Ládina, neměli ani tušení.

Z příštích dnů mají strach - bojí se pomsty teroristů i západního světa. Teroristé se prý budou mstít za to, že Pákistán zásah Američanů v zemi povolil. A západní svět zase za to, že Pákistánci Ládina neobjevili sami.

 

Právě se děje

Další zprávy