CIA si pronajala dům vedle Usámy, sledovala ho měsíce

Zahraničí Zahraničí
6. 5. 2011 7:34
Přes použití špičkové techniky se ale nepodařilo určit, zda se bin Ládin v domě skrývá
Tento dům agenti CIA ostře sledovali po několik měsíců.
Tento dům agenti CIA ostře sledovali po několik měsíců. | Foto: Reuters

Washington - Dům, v němž se schovával Usáma bin Ládin, byl po několik měsíců sledován agenty CIA, a to z bezprostřední blízkosti. S odvoláním na činitele seznámené s detaily operace to napsal deník Washington Post.

Speciální sledovací tým americké Ústřední zpravodajské služby si pronajal dům blízko toho, kde se podle podezření zpravodajců vůdce Al-Káidy schovával. Pozorováni a fotografováni byli všichni, kdo do domu vcházeli či z něj vycházeli.

Agenti CIA operovali za zrcadlovými skly a snažili se maximálně vyhnout tomu, aby je mohli zaregistrovat bin Ládinovi spolupracovníci či pákistánské bezpečnostní složky.

Američtí agenti používali k pozorování kamery s teleskopickým objektivem a infračerveným zářením. K dispozici měli také špičkové odposlouchávací zařízení, s jehož pomocí se pokoušeli zachytit hovory uvnitř domu, kde se bin Ládin schovával. S pomocí radaru se navíc pokušeli zjistit, zda pod domem existují nějaké únikové tunely.

Během sledování američtí agenti byli schopni zahlédnout vysokého muže, jak se prochází po dvoře domu. V muži, kterému přezdívali vodič, však nikdy nedokázali s určitostí identifikovat Usámu bin Ládina.

Šéf CIA Leon Panetta už v týdnu prohlásil, že speciální komando, které provedlo útok, si mohlo být jisto jen na 60 až 80 procent, že vůdce teroristické sítě Al-Káida se skutečně v domě schovává.

Podle informací deníku Washington Post začalo intenzivní sledování podezřelého domu v srpnu loňského roku. Operace byla tak náročná, že si CIA vyžádala dodatečně desítky milionů dolarů na její financování.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy