CIA si pronajala dům vedle Usámy, sledovala ho měsíce

Zahraničí Zahraničí
6. 5. 2011 7:34
Přes použití špičkové techniky se ale nepodařilo určit, zda se bin Ládin v domě skrývá
Tento dům agenti CIA ostře sledovali po několik měsíců.
Tento dům agenti CIA ostře sledovali po několik měsíců. | Foto: Reuters

Washington - Dům, v němž se schovával Usáma bin Ládin, byl po několik měsíců sledován agenty CIA, a to z bezprostřední blízkosti. S odvoláním na činitele seznámené s detaily operace to napsal deník Washington Post.

Speciální sledovací tým americké Ústřední zpravodajské služby si pronajal dům blízko toho, kde se podle podezření zpravodajců vůdce Al-Káidy schovával. Pozorováni a fotografováni byli všichni, kdo do domu vcházeli či z něj vycházeli.

Agenti CIA operovali za zrcadlovými skly a snažili se maximálně vyhnout tomu, aby je mohli zaregistrovat bin Ládinovi spolupracovníci či pákistánské bezpečnostní složky.

Američtí agenti používali k pozorování kamery s teleskopickým objektivem a infračerveným zářením. K dispozici měli také špičkové odposlouchávací zařízení, s jehož pomocí se pokoušeli zachytit hovory uvnitř domu, kde se bin Ládin schovával. S pomocí radaru se navíc pokušeli zjistit, zda pod domem existují nějaké únikové tunely.

Během sledování američtí agenti byli schopni zahlédnout vysokého muže, jak se prochází po dvoře domu. V muži, kterému přezdívali vodič, však nikdy nedokázali s určitostí identifikovat Usámu bin Ládina.

Šéf CIA Leon Panetta už v týdnu prohlásil, že speciální komando, které provedlo útok, si mohlo být jisto jen na 60 až 80 procent, že vůdce teroristické sítě Al-Káida se skutečně v domě schovává.

Podle informací deníku Washington Post začalo intenzivní sledování podezřelého domu v srpnu loňského roku. Operace byla tak náročná, že si CIA vyžádala dodatečně desítky milionů dolarů na její financování.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy