Usáma plánoval další útoky, ukázaly zabavené dokumenty

Zahraničí Zahraničí
6. 5. 2011 6:48
Američané vypustili první informace z analýzy dokumentů zabavených v úkrytu bin Ládina
Foto: Reuters

Washington - Usáma bin Ládin nebyl v posledních letech pouze symbolickou hlavou teroristické sítě Al-Káida, ale aktivně se účastnil plánování dalších útoků, zejména na cíle ve Spojených státech. Ukázaly to dokumenty zabavené v domě, kde bin Ládin v posledních letech přebýval a kde ho v noci na pondělí zabilo speciální americké komando.

S odvoláním na bezpečnostní činitele začaly z prvních závěrů vyšetřování citovat americká média.

Experti analyzující dokumenty se snaží horečně dobrat především jakýchkoli důkazů o možných útocích, které by mohly přijít jako odplata za zabití bin Ládina. Dosud získaná fakta vedla Obamovu administrativu k tomu, že vydala varování před útokem na americké železnice. Právě ten totiž údajně Al-Káida plánovala vloni.

Dokumenty ukazují, že bin Ládin byl v pravidelném kontaktu s teroristickou sítí. "Bin Ládin nebyl pouze titulární hlavou, dál se účastnil plánování akcí, přicházel s nápady, na jaké cíle zaútočit a zprostředkovával je dalším členům vedení Al-Káidy," citoval deník New York Times činitele bezpečnostních složek, který je s prvnotní analýzou dokumentů seznámen a hovořil pod podmínkou anonymity.

Zabavené dokumenty obsahují například ručně psaný záznam z února 2010, v němž se hovoří o vánočním útoku na vlakový spoj přejíždějící most. Dalšími daty, která byla zvažována, byl Nový rok, den, kdy prezident USA pronášel projev o stavu unie, nebo desáté výročí útoků z 11. září 2001.

Analytici zdůrazňují, že plány na tyto útoky byly ve stadiu nápadů a rozvah, nikoli konkrétních operačních kroků.

 

Právě se děje

Další zprávy