Usáma zemřel jinak. Svět ovládly konspirační teorie

Václav Viták
4. 5. 2011 16:30
Neochota USA zveřejnit snímky mrtvého teroristy nahrává pochybovačům v Americe i mimo ni
Archivní snímek z 18. září 2001 z ulic New Yorku.
Archivní snímek z 18. září 2001 z ulic New Yorku. | Foto: Reuters

Abbottábád, Washington - Bílý dům není schopen - nebo ochoten - poskytnout důvěryhodné informace o průběhu operace, jež vedla ke smrti Usámy bin Ládina. A přispívá tím k šíření konspiračních teorií.

První (pondělní) verze Bílého domu: Usáma bin Ládin kladl ozbrojený odpor, američtí komandos ho proto nemohli zajmout a museli ho zastřelit. Ládina zabila kulka, jež ho zasáhla do hlavy.

Navíc používal jednu svou manželku jako živý štít. Žena byla zastřelena.

Druhá (úterní) verze: Usáma bin Ládin nebyl ozbrojen, když ho příslušníci amerických speciálních jednotek zastřelili. Nepoužil svou ženu jako živý štít, ta také nebyla zabita, ale má pouze průstřel nohy. Nyní je i s několika dětmi v zajetí.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney na briefingu rozpačitě připustil, že první verze událostí, kterou poskytl hlavně Obamův poradce pro boj proti terorismu John Brennan, byla "příliš chvatná". "Stále ji upravujeme a aktualizujeme," dodal.

Obrat v popisu posledních vteřin Usámova života má ale následky: stále více lidí tlačí na Obamovu administrativu, aby zveřejnila videozáznam operace v Abbottábádu a fotografie těla mrtvého bin Ládina.

Bílý dům ale naznačuje, že snímky teroristova těla jsou až "příliš ohavné", aby se daly zveřejnit. Jejich publikování by mohlo "vyvolat vášně".

Mluvčí Carney řekl, že administrativa stále "posuzuje", zda je "vhodné" poskytnout kterýkoli z těchto snímků.

Odmítl také potvrdit či vyvrátit, zda americké námořnictvo nafilmovalo Ládinův pohřeb na moři, nebo ne.

Oprávněný zásah, nebo vražda na objednávku?

Zatímco prvotní reakce na oznámení prezidenta Baracka Obamy, že americká speciální úderka zlikvidovala bin Ládina v jeho domě v Abbottábádu, byly obecně kladné nebo dokonce nadšené, nyní se už ozývají kritičtější hlasy.

Podle mnohých se USA opět jednou zachovaly jako policista, soudce a popravčí v jedné osobě.

Navanethem Pillayová, vysoká komisařka OSN pro lidská práva, proto vyzvala Bílý dům, aby zveřejnil "přesné okolnosti zabití (bin Ládina) a doložil tak, že operace odpovídala mezinárodnímu právu.

Carney sice na úterním briefingu uvedl, že Usáma, ač neozbrojený, kladl odpor, když američtí vojáci vtrhli do jeho domu. Neřekl ale, jaký.

Tady zemřel nejobávanější terorista světa. Nebo ne?
Tady zemřel nejobávanější terorista světa. Nebo ne? | Foto: Reuters

List The New York Times citoval nejmenované americké představitele, podle nichž příslušníci přepadového komanda dopředu nevěděli, zda bin Ládin a další lidé v domě na sobě nemají pásy s výbušninami, aby mohli při napadení spáchat sebevraždu.

Podle posledních zpráv měl ale Usáma u sebe v okamžiku, kdy do jeho domu vtrhlo americké komando, jen 500 euro v hotovosti a v šatech všitou cedulku se dvěma telefonními čísly. Během tajného slyšení v Kongresu to řekl ředitel CIA Leon Panetta.

Třeba bývalý německý kancléř Helmut Schmidt má jasno: "Bylo to zcela zjevně porušení mezinárodního práva," řekl německé televizi.

Agentura Reuters také citovala prominentního londýnského právníka Geoffreyho Robertsona, který se na lidská práva specializuje. Ten řekl, že zabití bin Ládina "klidně mohlo být chladnokrevnou vraždou".

"To není spravedlnost. To je zvrácený výklad toho termínu. Spravedlnost znamená postavit někoho před soud, shledat ho vinným na základě důkazů a odsoudit ho," prohlásil Robertson.

USA přiživily konspirační teorie

Světem se tak opět šíří nejrůznější konspirační teorie, které jsou se jménem Usáma bin Ládin spojeny již od 11. září 2001.

Texaský rozhlasový moderátor Alex Jones například prohlašuje: "Nevěřím jim (vládě) ani slovo." Podle Jonese je Usáma mrtvý již od roku 2002 a "jeho tělo bylo uloženo v mrazícím zařízení, aby bylo vytaženo ven ve vhodném čase".

"Vláda může zfalšovat všechno, videa, fotky i další důkazy. Oznámení, že zabili bin Ládina, je podvrh," bouří Jones.

S podobným tvrzením přišel již v roce 2004 íránský státní rozhlas, který tvrdil, že bin Ládin byl "už dávno" zajat na pákistánském území v oblasti u hranic s Afghánistánem.

Írán tehdy tvrdil, že prezident Bush chce tuto skutečnost zveřejnit ve vhodný čas před prezidentskými volbami, aby získal co nejvíce voličů.

Podobnou věc naznačila již o rok dříve bývalá americká ministryně zahraničí Madelaine Albrightová.

Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v roce 2002 tvrdil, že bin Ládin má nemocné ledviny, potřebuje dialyzační přístroj, a proto již zřejmě nežije.

Jeden z vůdců Tálibánu zase v prosinci téhož roku říkal, že bin Ládin měl velmi vážnou plicní chorobu, na kterou právě zemřel.

Nyní Tálibán vydal prohlášení, v němž uvedl: Spojené státy "postrádají skutečné důkazy, kterými by mohly doložit své tvrzení", že Usáma bin Ládin je mrtvý.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy